W internecie można znaleźć wiele ciekawych materiałów edukacyjnych, które aż się proszą, by wykorzystać je podczas lekcji w szkole, czy w edukacji domowej. Mogą z nich bezpłatnie korzystać nauczyciele, rodzice i oczywiście dzieciaki. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać i w jaki sposób wykorzystywać zasoby, by było to zgodne z prawem.

 

Pobieraj, modyfikuj, dziel się

Otwarte Zasoby Edukacyjne to różnego rodzaju materiały dostępne bezpłatnie na zasadzie wolnej licencji. W zasobach znajdziemy m. in. podręczniki, testy, multimedia i inne. Możemy je pobierać, adaptować, udostępniać, tłumaczyć bez konieczności pytania o zgodę czy prawa autorskie. Gdzie szukać materiałów, jak z nich korzystać, z jakimi ograniczeniami możemy się spotkać – taką wiedzę chcą upowszechnić organizatorzy Tygodnia Otwartej Edukacji. Przyda się ona z pewnością nauczycielom, rodzicom i wszystkim tym, którzy poszukują ciekawych, łatwo dostępnych źródeł wiedzy. Dowiedzcie się, gdzie znaleźć materiały, z których możecie korzystać swobodnie i bez ograniczeń.

Tydzień Otwartej Edukacji

Otwarta lekcjaTydzień Otwartej Edukacji (9-13 marca 2015 r.) to wyjątkowe wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, które gromadzi nauczycieli, uczniów i entuzjastów z całego świata, aby podczas kilku dni dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w uczeniu przy pomocy otwartych zasobów. Polskim organizatorem akcji jest Centrum Cyfrowe, które proponuje realizację OTWARTYCH LEKCJI.

Scenariusz Otwartej Lekcji jest też cennym źródłem wiedzy o OZE dla rodziców. Znajdziecie w nim informacje o tym, czym są Otwarte Zasoby Edukacyjne, jak z nich korzystać, gdzie i jak ich szukać korzystając z różnych wyszukiwarek, jakie są rodzaje licencji i co każda z nich oznacza, a także jak udostępniać własne materiały, by mogli z nich korzystać inni entuzjaści edukacji. W scenariuszu podane są linki do konkretnych źródeł OZE oraz odpowiedzi na wiele pytań.

Otwartą lekcję może zorganizować każdy nauczyciel, bibliotekarz, edukator czy aktywista w całej Polsce, któremu bliska jest idea otwartości w edukacji. Przy czym wiedza fachowa nie jest wymagana. Dostępny jest scenariusz takich zajęć, którego częścią jest instrukcja dla prowadzącego. Scenariusz przygotowano we współpracy z ekspertami, a jego adresatami są po prostu chętni do przeprowadzenia warsztatu na temat otwartości dla swoich kolegów i koleżanek w jednej szkole, bibliotece, domu kultury lub innym miejscu, w którym tworzy się i wykorzystuje zasoby edukacyjne. Warsztat ten składa się z kilku modułów, które można dobierać i ustawiać w zależności od potrzeb i charakteru grupy.

Szczegóły na temat Tygodnia Otwartej Edukacji, w tym scenariusz warsztatów, znajdują się tu: http://uwolnij.podrecznik.org/merytorycznie/tydzien-otwartej-edukacji-2015/

 

tekst: Wojtek Musiał, Ela Manthey

źródło: http://uwolnij.podrecznik.org/

fot. photosteve101, grafika: http://uwolnij.podrecznik.org/