Ogólnopolskie Spotkania Edukacji Alternatywnej (OSEA), czyli konferencje o szeroko pojętej edukacji, mają już kilkuletnią tradycję i w zamyśle miały być ruchomym wydarzeniem organizowanym przez różne grupy w różnych miastach. VI OSEA odbędzie się w Poznaniu i będzie trzecią edycją, która gości w stolicy Wielkopolski a to za sprawą eduentuzjastów ze Stowarzyszenia Kolektyw Edukacyjny.

W tym roku Kolektyw zaprasza jesienią  – 22-23 września – do nowego miejsca czyli do Sceny Wspólnej i szkoły Łejery przy ulicy Brandstaettera 1, tuż przy Parku Cytadela. W pięknych przestrzeniach będzie miejsce na wykłady, warsztaty, seminaria, panele dyskusyjne i debaty w kuluarach, a dzięki lokalizacji organizatorzy mają nadzieję, że część warsztatów poświęconych przyrodzie i naturze uda się zrobić na dworze.

Rejestracja ruszy o 9:00 a o 10:00 wykładem inauguracyjnym Andre Sterna rozpocznie się dwudniowe spotkanie edukacyjnych zmieniaczy i entuzjastów. Andre opowie o roli swobodnej zabawy w odkrywaniu pasji, mocnych stron i kreatywności dziecka a potem poprowadzi pogłębione seminarium na ten temat. 

Osiami tematycznymi poznańskiej OSEA są:

– relacje, do budowania których narzędzia będzie można zdobyć na warsztatach z NVC (Porozumienie bez przemocy) i seminariach w duchu Jespera Juula firmowanych przez FamilyLab, a o znaczeniu relacji w procesie edukacji opowie Natalia Minge;

– wolna zabawa jako istotny element nauki i integralnego życia, o których  opowie między innymi założyciel Cohabitatu Paweł Soroczyńki. Będzie też o wolnej zabawie w podejściu Emmi Pikler i o integralnym podejściu do pracy z dziećmi i młodzieżą według pedagogiki Gestalt.

– przyroda i jej wpływ na rozwój dzieci. W ramach tej części będzie można wziąć udział w warsztatach o planowaniu ogrodu zabaw, a dr Marta Sitak zabierze nas na spacer po parku i podpowie jak to mądrze robić z dziećmi.

Będzie też blok dla nauczycieli i osób związanych ze szkołą systemową. Wśród zaproszonych gości jest Ewa Radanowicz, która opowie o swojej nowych perspektywach w edukacji i o swojej inicjatywie Wiosna Edukacji, a na warsztacie podzieli się swoimi doświadczeniami: jak budować szkołę pełną radości, uwzględniającą potrzeby każdego członka społeczności i przygotować młodych ludzi do wyzwań XXI wieku. Ponadto opowie po co nauczycielowi pracownia tematyczna i jak szybko i skutecznie ją zbudować. Będzie także o mądrym budowaniu swojej ścieżki kariery i wspieraniu dziecka, aby dobrze radziło sobie z edukacją szkolną. O tym, jak oddać mu za nią odpowiedzialność, jednocześnie nie pozostawiając samego.

Wśród gości będzie także dr Tomasz Tokarz, który skupi się na nowych technologiach i ich wykorzystaniu w pracy z młodzieżą. Podczas wykładu spróbuje podpowiedzieć, jak zrozumieć pokolenie smartfonów i jak z nim współpracować, a dr Emilia Grzęda rozprawi się z neuromitami w edukacji.

Więcej informacji i rejestracja na:

 http://osea.kolektywedukacyjny.pl

 

autorka: Agata Fowles: Jestem entuzjastką zmian w edukacji, które wspieram. Bliski mojemu sercu jest ruch wolnych szkół. Propaguje pracę w kręgach i NVC. Jestem właścicielką pół kilograma dyplomów. W wolnych chwilach czytam, tłumaczę, jeżdżę na rowerze i kontempluję zieleń.

 

 

Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny skupia edukatorów, streetworkerki i animatorów działających w Poznaniu. Naszym celem jest tworzyć przyjazne rozwojowi środowiska w oparciu o dobre relacje, zaufanie i szacunek. Bliski jest nam język osobisty Jespera Juula, spojrzenie na nasze zachowanie i emocje przez pryzmat potrzeb znany z Porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga i korczakowskie podejście do dziecka. Z doświadczenia pracy z dziećmi wiemy, że zabawa jest najlepszym nauczycielem.

Zabawa, uczenie się, zaufanie, entuzjazm według André Sterna

Pani dyrektor ma ADHD? – Ewa Radanowicz opowiada, jak się robi dobrą edukację

10 powodów, dla których warto wprowadzić smartfony do szkół

Wiosna Edukacji – trzy niezwykłe liderki edukacji będą wspierać zmiany w szkołach

 

OSEA w Poznaniu już we wrześniu – wszyscy entuzjaści edukacji mile widziani!
5 (100%) 1 głosów