Nowy rok szkolny ze zmianami

Z darmowych podręczników najmłodsi uczą się już drugi rok. Wybrany przez MEN „Nasz elementarz” w zeszłym roku trafił do niemal 100% podstawowych szkół publicznych, również niemal wszystkie szkoły społeczne (97%) zdecydowały się na podręcznik zaproponowany przez ministerstwo. W tym roku dzieci klas drugich korzystać będą z podręcznika zatytułowanego „Nasza szkoła”. Z darmowych podręczników mogą również korzystać uczniowie klas czwartych szkół podstawowych oraz pierwszych w gimnazjach. Tu zasada jest nieco inna – tytuł wybierają nauczyciele spośród całej oferty dostępnej na rynku, a zakup książek finansują samorządy z państwowej dotacji – 140zł dla czwartoklasistów i 250 dla gimnazjalistów.


Czytaj też o interaktywnej wersji „Naszego Elementarza”


nasz-elementarz-latoDzieci w pierwszych i drugich klasach szkoły podstawowej dostaną również dotację na zakup podręcznika do języka obcego w wysokości 25 zł na ucznia, a także 50 zł na zakup materiałów do ćwiczeń. Ważna uwaga – podręczniki nie są dzieciom darowane, ale wypożyczane. Z założenia mają służyć co najmniej trzem rocznikom, dlatego dzieci powinny dbać o nie ze szczególną uwagą. W szkole moich dzieci nauczycielka na pierwszych zajęciach poprosiła o „ubranie” książek w okładki i szanowanie ich przez cały rok. Tak powinno być wszędzie.

Program darmowych podręczników w kolejnych latach będzie stopniowo rozszerzany. Docelowo w 2017 roku z darmowych książek mają korzystać wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów. Dla domowego budżetu to niewątpliwie spora ulga.

c

2095383134_12307a3e8a_oCzy nowe przepisy oceniania sprawności fizycznej zlikwidują plagę zwolnień z tego przedmiotu? Według danych konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego co dziesiąty polski uczeń nie chodzi na WF. Ta statystyka obejmuje nie tylko zwolnienia całoroczne, sporo jest również zwolnień krótkoterminowych, nieprzygotowania do zajęć czy zwyczajnych wagarów. Uczniowie nie chcą ćwiczyć, bo zajęcia są nudne i nieatrakcyjne. Problemem jest również nadwaga, przez którą uczniowie są mniej sprawni i przez to narażeni na klasowy ostracyzm. Nowe przepisy wykluczają ogólne zwolnienie lekarskie z WF-u. Lekarz musi teraz wskazać określony rodzaj ćwiczeń fizycznych, których chory uczeń nie powinien wykonywać oraz dokładny okres zwolnienia. Z kolei nauczyciel wychowania fizycznego będzie oceniał systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz wysiłek podejmowany w czasie lekcji. A więc nie konkretne wyniki (np. długość skoku w dal itp.) ale po prostu dobre chęci i zaangażowanie ucznia.


„W-f coraz większy problem” – dlaczego dzieci nie lubią zajęć ruchowych w szkole?


573961207_1b2832ff76_oProblem otyłości wśród uczniów mają rozwiązać również nowe przepisy dotyczące szkolnych sklepików. Ich ajenci muszą wyeliminować z oferty produkty zawierające znaczne ilości cukru, soli i nasyconych kwasów tłuszczowych. W praktyce ze sklepików znikną chipsy i inne słone przekąski, napoje energetyczne i inne wysokosłodzone, niektóre ciastka, fast food i potrawy typu instant. Nowe rozporządzenie ministra obowiązuje również w stołówkach szkolnych, które będą musiały korzystać z produktów spełniających odpowiednie normy żywieniowe.

Nowa oferta szkolnych sklepików i stołówek nie rozwiąże problemu otyłości bez współpracy rodziców. Co z tego, że nasze dziecko zje zdrową zupę, jeśli w tornistrze czeka drożdżówka albo batonik włożony przez „zapobiegliwą” mamę? Poza tym dzieci bez problemu mogą w czasie przerwy wyjść ze szkoły do pobliskiego sklepu spożywczego na niezdrowe zakupy. Dlatego kwestia edukacji w domu jest taka istotna.

6803434155_385f4b2bf7_bNowe przepisy żywieniowe obowiązują we wszystkich typach szkół podstawowych i gimnazjalnych, w przedszkolach i tzw. innych formach wychowania przedszkolnego (punktach przedszkolnych i klubach przedszkolaka). Wyjątkiem są szkoły dla dorosłych oraz szkoły niepubliczne. Jeśli ajent sklepiku lub stołówka złamią przepisy, mogą otrzymać karę pieniężną od 1 do 5 tysięcy zł. Ponadto dyrektor placówki będzie mógł rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Szczegółowe informacje na temat nowych przepisów szkolnych znajdziemy w NIEZBĘDNIKU dla ucznia, rodzica i nauczyciela przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

c

Autor: Wojciech Musiał

zdjęcia: MEN, Marcio Cabral de Moura, Ben Templesmith, World Bank Photo Collection

Nowy rok szkolny ze zmianami
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *