Nowa lista lektur – wyniki głosowania

Kasdepke zamiast Konopnickiej, „Dynastia Miziołków” lepsza od „Sierotki Marysi”, „Karolcia” wciąż się trzyma, „Dzieci z Bullerbyn” ponadczasowe. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie wyniki głosowania prowadzonego w ramach inicjatywy „Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom”.

Od 27 listopada 2014 do końca stycznia 2015 każdy zainteresowany mógł wypełnić ankietę umieszczoną na stronie internetowej ministerstwa i wskazać książki, które jego zdaniem mogłyby stać się lekturami uczniów szkół podstawowych. W akcji wzięło udział 11.540 osób, które zaproponowały w sumie 3777 książek. Głosowali rodzice, uczniowie, nauczyciele i inni zainteresowani czytelnictwem małolatów.

Chciałabym, aby lista książek, która powstała dzięki głosom oddanym za pośrednictwem naszej strony, stała się „ściągawką” dla samorządów czy też dyrektorów planujących zakupy do szkolnych bibliotek – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. – Nie ma mowy o zmianie kanonu lektur dla uczniów szkół podstawowych. A to dlatego, że na tym etapie edukacji taki kanon po prostu nie istnieje – przypomina minister edukacji narodowej.

W ogólnym podsumowaniu głosów TOP 10 książek dla uczniów najmłodszych klas to:tosia-i-pan-kudelko-jedzeniowe-dylematy

 1. „Tosia i Pan Kudełko” Klaudyny Andrijewskiej – 1911 głosów;
 2. „Psie Troski” Toma Justyniarskiego – 1717 głosów;
 3. „Harry Potter” (seria) J.K.Rowling – 1626 głosów;
 4. „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej – 1098 głosów;
 5. „Po co się złościć” Elżbiety Zubrzyckiej – 879 głosów;
 6. „Mikołajek” René Goscinny’ego – 761 głosów;
 7. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren – 757 głosów;
 8. „Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej – 738 głosów,
 9. „Powiedz komuś” Elżbiety Zubrzyckiej – 733 głosy;
 10. „Pamiętnik nastolatki” Beaty Andrzejczuk – 691 głosów.

Ministerstwo publikuje także wyniki w poszczególnych kategoriach głosujących. Rodzice i nauczyciele głosowali bardzo podobnie, uczniowie mieli innych faworytów, niż dorośli, ale „Tosia i Pan Kudełko” pojawiają się we wszystkich trzech zestawieniach.

Pełna lista 100 najbardziej polecanych lektur: Top_100_ksiazek

Wielu z tych książek nie znamy, jutro więc z listą pod pachą pędzimy do biblioteki. Będziemy recenzować dla Was kolejne tytuły, których zresztą sami jesteśmy bardzo ciekawi.

 

źródło: MEN, fot. Amanda Tipton

Nowa lista lektur – wyniki głosowania
Możesz ocenić ten artykuł

One comment

 • O, będę chyba musiała przypatrzeć się tym książkom, bo widzę, żem zapóźniona wielce, a myślałam, że nadążam za nowymi pozycjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *