Strony Niezłego ziółka Barbary Kosmowskiej pachną ziołami troskliwie „wyhodowanymi” przez Emilię Dziubak. Ciepłe światło, które wypełza spoza licznych roślin, rozprasza mrok i niesie nadzieję. To ważne szczególne dlatego, że niektóre pożegnania są bardzo trudne. Bez najbliższych osób może być tak źle, że staramy się je przywołać, by poczuć kojącą obecność. Takiego cudu dokonuje obdarzony niezwykłą wrażliwością Eryk. Najniższy w klasie, pozornie niezbyt bystry, nie ma bliskich kolegów, ale ma niezwykłą babcię. Głębokie porozumienie, oddanie i żywa więź między nią i wnuczkiem zostało uchwycone na cudownych, baśniowych ilustracjach, które są w książce co najmniej tak istotne, jak treść.

Babcia Malutka (w odróżnieniu od Babci Dużej – mamy taty Eryka, byłej kierowniczki, która wszystko wie najlepiej) to mama mamy. Posiada umiejętność rozwiązywania języków, bo jest ciekawa nawet zwyczajnych spraw, gdy tymczasem sama podróżuje po niezwykłych krajach i kontynentach, zbierając i opisując lecznicze zioła. Eryk pozostaje pod wielkim wrażeniem Babci, która jest jak kolorowy ptak, ciekawy świata i uciekający z klatki. Do takiej osoby zupełnie nie pasuje wózek inwalidzki, ale i w chorobie Babcia Malutka potrafi znaleźć dobre strony – cieszy się zwolnieniem tempa życia i czasem na bycie blisko wnuka.

Historia o Niezłym ziółku (nie wiadomo, czy bardziej jest nim babcia czy Eryk) pełna jest uniwersalnych prawd, których przykłady odniesione zostały do dziecięcej codzienności. Myślę, że wielkie przesłanie Babci Malutkiej mogłoby brzmieć tak:

1. Zwyczajne rzeczy są niezwykłymi przygodami, jeśli się nad tym głęboko zastanowić
– dlatego najważniejsze jest życie, którego ciągle uczymy się od nowa. I codzienny zachwyt, a wszystko zaczyna się od miłości!

2. W naprawdę wartościowe rzeczy musimy włożyć sporo wysiłku, bo sukces wymaga pracy. Jeśli masz jakąś pasję – pójdź za nią, zacznij ją realizować i bądź cierpliwy.

3. Naszym największym wrogiem jest strach. Trzeba się z nim zmierzyć samemu. Są chwile, kiedy możemy liczyć tylko na siebie – pełnię swoich możliwości możemy poznać dopiero w obliczu trudności. Odwaga nie polega na tym, żeby się nie bać. Ona polega na tym, żeby przezwyciężać swe obawy.

4. Warto działać z innymi – możemy wtedy dokonać więcej! Nasze umiejętności sprawdzamy w działaniu. Czasami trzeba zaryzykować nawet skompromitowanie się przed innymi.

5. Najważniejsze jednak to zaimponować sobie! Tylko to satysfakcjonuje głęboko i trwale.

Jednym z pomysłów Eryka na zatrzymanie wspomnień będzie stworzenie komiksu o babci, która była przekonana, że odchodzimy tam, gdzie bardzo nam się podoba. Wnuczek otrzymał od niej wsparcie i siłę, które pomagają uwierzyć w siebie – co z nimi zrobi? Sprawdźcie, jakie wyzwania podejmie i jaką rolę odegra w tym wszystkim Pola.

c

Niezłe ziółko

Barbara Kosmowska

ilustracje: Emilia Dziubak

Wydawnictwo Literatura

Książka pod patronatem Juniorowa

c

c

Książka znalazła się na liście 15 najlepszych książek roku 2016 według Juniorowa

c

c

c

Książkę poleca: Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie.