Chyba każdy z nas doświadczył tego irytującego i zagadkowego zjawiska – znikania niektórych skarpetek. Przed praniem w komplecie, po praniu część skarpetek błąka się bez pary. Gdzie podziewają się te zagubione? To tajemnica na miarę nieskrępowanej wyobraźni oraz fantastycznej lektury.

Nie wiem, czy wiecie, ale skarpetki mają swoją osobowość. Potrafią być łagodne, przymilne, przytulają się do stopy jak, nie przymierzając, kot albo mały oswojony łoś, a mogą też być drapieżne, gryzące i niezupełnie przyjemne w obyciu.

Cały świat kocha szwedzką literaturę dla dzieci. Szwedzi mają niezwykłą i intrygującą zdolność pisania opowieści, które czarują, wciągają i… no, mają to “coś”. Nikt chyba dokładnie nie wie, na czym to “coś” polega. Ale jeśli zaczytacie się w szwedzkich książkach dla dzieci, poczujecie to na pewno.

Okazuje się, że nie tylko w szwedzkich.

Takie “coś” ma również książka Justyny Bednarek “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Czytam ją sobie po cichu, dzieciom na głos i zastanawiam się, co to jest. Humor, lekkość, mądrość, trochę wiedzy o świecie i życiu (Niestety, nigdy nie ma dobrego momentu na ręczne pranie wełnianych skarpet) – wszystko w doskonałych proporcjach. Trochę bajkowego klimatu, ale nie jak w Czerwonym Kapturku tylko bardzo subtelnie, jakby rysunek pastelami nieznacznie rozetrzeć opuszkami palców, nadając mu nieco nierzeczywisty nastrój.

Dziesięć opowieści o zaginionych skarpetkach, w które wsiąkniecie od pierwszych zdań. Dziesięć rozdziałów, z których każdy zaskakuje pomysłem, fabułą i otula bezpieczną ciepłą narracją. “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to kwintesencja przyjemności czytania. I oglądania, bo książkę zilustrował Daniel de Latour, ubarwiając tekst swoją charakterystyczną, lekką, dowcipną kreską, którą lubią i cenią zarówno dzieci, jak i dorośli.

“Skarpetki” przebojowo podbijają serca czytelników oraz znawców literatury dziecięcej. Zdobyły Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, tytuł najlepszej książki dziecięcej 2015 roku w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” oraz nominację do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY i Najpiękniejszej Książki Roku.

Książkę wydało wydawnictwo Poradnia K, które uwierzyło w talent debiutantki i ponad rok temu zdecydowało się wydać jej książkę z ogromną starannością o jakość edytorską. Skarpetkowe bohaterki urzekły nas od pierwszego słowa. Ich walka o wolność 
i realizację marzeń jest niezwykle inspirująca. To wartości bardzo nam bliskie i tego chcemy uczyć nasze dzieci – mówi Joanna Bażyńska, prezes wydawnictwa Poradnia K. Książka należy do stworzonej przez wydawnictwo Poradnia K dziecięcej serii „Latawiec”. Jej znakiem rozpoznawczym jest szczególna dbałość o stronę wizualną oraz oryginalne tematy. Wydawnictwo zapowiada już kolejną książkę Justyny Bednarek i Daniela de Latour “Pięć sprytnych kun”, która będzie miała swoją premierę w połowie maja.

O Autorach

Justyna Bednarek – romanistka, tłumaczka i dziennikarka. Pisze książki i opowiadania dla dzieci – pierwsze były wierszowane bajeczki o przygodach skrzata Lenka. Ma troje dzieci, mieszka w Warszawie. Właśnie przygotowuje kolejną książkę – „W to mi graj”, którą zilustruje Józef Wilkoń.

Daniel de Latour – ilustrator, przede wszystkim książek dla dzieci, i rysownik komiksów.  „Zaskórniaki” Grzegorza Kasdepke z jego ilustracjami otrzymały nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2015 oraz wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Stale współpracuje ze „Świerszczykiem” i miesięcznikiem „Dziecko”.

c

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Justyna Bednarek

ilustracje: Daniel de Latour

Wydawnictwo: Poradnia K

c

 

c

Książka znalazła się na liście 15 najlepszych książek roku 2016 według Juniorowa

c

c

c