Nasza Edukacja – nie zmienimy szkoły cudzymi rękami

Od tego zaczynają się wielkie zmiany, że pojedynczy ludzie rozmawiają o tym, co jest nie tak i jak to można ulepszyć, zmodyfikować lub zburzyć i zbudować na nowo. Mamy coraz więcej możliwości włączenia się w dyskusję o edukacji, wypowiedzenia własnego zdania. Niedawno zakończył się zjazd europejskich środowisk edukacji demokratycznej EUDEC oraz połączona z nim konferencja Inspire the Future. Były w Polsce, w Ojrzanowie niedaleko Warszawy. Konferencja była bezpłatna. Każdy mógł przyjechać, wysłuchać mówców dzielących się swoimi przemyśleniami na temat edukacji demokratycznej i edukacji w ogóle, zadać pytania liderom zmian edukacyjnych z całej Europy, podzielić się swoimi wątpliwościami, refleksjami. I zainspirować się do dalszych przemyśleń, może działań. Byłam tam, choć moje dzieci nie uczą się w szkole demokratycznej. Byłam i przywiozłam ogromną dawkę inspiracji.

Zrzut ekranu 2015-08-12 o 13.34.34To nie ostatnia okazja w tym roku, by włączyć się w dyskusję o szkole, dzieciach i potrzebach zmian w systemie edukacji. Niedawno został uruchomiony portal Nasza Edukacja. Jest to platforma dyskusji społecznej stworzona po to, by wszyscy, którzy chcą, mogli się wypowiedzieć na temat edukacji. Żywo interesujące wątki znajdą tu nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice. „Po co nam podstawa programowa?”, „Lepsza ocena, czy samoocena?”, „Dla kogo są prace domowe?”, „Dlaczego dzieci (nie) lubią chodzić do szkoły?”, „Jak budować dobrą współpracę rodziców z nauczycielami?”, „Czy powinniśmy rozszerzyć obecny kanon przedmiotów szkolnych?”… Każdy może wziąć udział w dyskusji, która go interesuje, podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Nie jest to jednak forum służące tylko zmniejszeniu własnych frustracji przez publiczne wyrażenie swego niezadowolenia.

Oferujemy Ci możliwość wymiany poglądów, odnalezienia tych, którzy myślą podobnie i skonfrontowania się z tymi, którzy myślą inaczej. To jednak więcej niż miejsce dyskusji. Poprzez dzielenie się doświadczeniami na portalu w Twoje ręce przekazujemy realny wpływ na kształt edukacji.

(ze strony Nasza Edukacja)

Zrzut ekranu 2015-08-12 o 13.33.48Tematy z platformy Nasza Edukacja mają pojawić się na planowanym jeszcze w sierpniu Kongresie Polskiej Edukacji. To, co wniesiemy w dyskusję na portalu, powędruje dalej, będzie dyskutowane jeszcze głębiej podczas Kongresu, stanie się też częścią Porozumienia dla Edukacji. Wnioski będą też z pewnością inspiracją do działań dla wszystkich, którzy te działania zechcą podjąć z zamiarem czynienia szkoły coraz lepszą i właściwszą dla naszych dzieci.

Zmiany systemu edukacji nie dokonamy cudzymi rękami, siedząc wciąż w tych samych ławkach i narzekając. Jeśli będziemy czekać, pełni pretensji i niezadowolenia, aż „ministerstwo wreszcie coś zrobi”, aż inni rodzice coś zorganizują, nauczyciele zaczną lepiej uczyć, dyrektorzy szkół będą inni – nasze dzieci spędzą lata w szkole, która wciąż będzie niewystarczająco dobra. Zachęcam Was do włączenia się w dyskusje na Naszej Edukacji. To krok ku zmianie.

c

tekst: Elżbieta Manthey

foto: archiwum autorki, Nasza Edukacja

Nasza Edukacja – nie zmienimy szkoły cudzymi rękami
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *