Mapa Polski z miliona klocków LEGO

W niedzielę 28 sierpnia w Galerii Mokotów w Warszawie nastąpił wielki finał budowania trójwymiarowej mapy Polski z 1.100.000 klocków LEGO. Akcję, która odbywała się w weekendy, od 6 do 28 sierpnia, zorganizowano z okazji otwarcia pierwszego w Polsce LEGO Store.

W imprezie wzięło udział aż 9.000 dzieci. Konstruowały z klocków LEGO wszystko, co kojarzy im się z Polską m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Wawel, Sanktuarium na Jasnej Górze, Maczugę Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym, zamek w Malborku, Fokarium koło Łeby, skocznię narciarską w Wiśle, Farmę Iluzji koło Garwolina, molo w Sopocie czy Babę Jagę z Łysej Góry. Mali budowniczowie stworzyli około 2.000 budowli najbardziej charakterystycznych dla Polski, a także nawiązujących do dziecięcego, bajkowego świata. W efekcie ich pracy powstała najbardziej oryginalna, trójwymiarowa mapa Polski o wymiarach 7 x 7 m, która udowadnia , że kreatywność dzieci nie zna granic, a klocki LEGO pozwalają zbudować wszystko, co tylko podpowie wyobraźnia.

Mapa_Polski_Warszawa_fot.maciaga.pl_01Przez pierwsze dwa tygodnie dzieci przygotowywały mapę topograficzną Polski. Na ok. 3.000 białych płytek o wymiarach 16 x 16 cm nanosiły morze, rzeki, depresje, niziny, wyżyny i góry według instrukcji, które uwzględniały wysokość terenu np. równiny to 2 zielone klocki ułożone jeden na drugim, a góry to 22 czarnych. Mapa była tworzona od północy do południa kraju. Potem rozpoczęło się wielkie, kreatywne budowanie. Dzieci nanosiły na mapę modele zabytków, interesujących obiektów czy miejsc widzianych ich oczami. Zbudowały np. złoty pociąg z Wałbrzycha pełen kolorowych klejnotów, zielonoseledynowy Teatr Narodowy w Warszawie czy lotnisko im. Chopina z czerwonymi samolotami – mówi Emilia Kalinowska, Senior Marketing Manager w LEGO Polska. I dodaje: – Impreza miała także charakter edukacyjny. Dzieci widząc różne konstrukcje, mogły dowiedzieć się od rodziców czy kolegów, co przedstawiają i gdzie się znajdują. Przy okazji takich rozmów powstawały nawet plany rodzinnych wyjazdów, by nowopoznane obiekty lub miejsca odwiedzić.

Mapa_Polski_SkoczniaNarciarskaWisla_fot.maciaga.pl_01Na trójwymiarowej mapie w jej finalnym kształcie znalazło się około 150 wyselekcjonowanych, najbardziej kreatywnych budowli. Są to m.in. Stadion Narodowy, Grób Nieznanego Żołnierza, spichlerz w Olsztynie, Twierdza Kłodzko, mosty w Stańczykach, Pomnik Obrońców Wybrzeża na gdańskim Westerplatte, figura Jezusa w Świebodzinie, Magiczny Domek w Pobierowie, kino 7D w Okunince, żubr z Puszczy Białowieskiej, meczet w Kruszynianach, zespół wiatraków w Muzeum Wsi Radomskiej, czy poligon wojskowy koło Szczecina. Mapę „ożywiono” także licznymi domkami, drzewami, kwiatami i zwierzętami.

Do współpracy przy tym wyjątkowym projekcie zaproszono również polskich AFOL-sów (Adult Fans of LEGO), zrzeszonych w oficjalnych stowarzyszeniach LUGPOL i Zbudujmy to!. Skonstruowali oni spektakularne modele: Pałac Kultury i Nauki, Wawel, klasztor na Jasnej Górze, tamę na Solinie, katowicki Spodek, dąb Bartek, Ratusz w Poznaniu, Pałac Branickich w Białystoku, pomnik Kopernika w Toruniu, Manufakturę w Łodzi, twierdzę w Srebrnej Górze, szczecińską stocznię, żaglowiec Dar Pomorza i latarnię w Kołobrzegu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

A już od 1 września kolejna okazja do zabawy: LEGO Wyspa Kreatywności zaprasza w kilku miastach Polski. Szczegóły:

LEGO Wyspa Kreatywności – wydarzenia w czterech miastach

Więcej informacji:  www.LEGO.plwww.facebook.com/LEGO, Club LEGO: http://club.lego.com/pl-pl

Mapa Polski z miliona klocków LEGO
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *