Do wykonania zajączków i króliczka potrzebne będą oczywiście skarpetki, coś do wypełnienia, igła z nitką i podstawowe przybory.
Skarpetka jest materiałem ogromnie wdzięcznym – jest elastyczna, ma już pewien kształt, który możemy wykorzystać, można ją modelować. Do tego ogromny wybór wzorów, kolorów, materiałów. Z drugiej strony nie musimy ich kupować, możemy wykorzystać posiadane skarpetki bez pary i dać im drugie życie.
c

Zajączek wielkanocny

1. Potrzebne będą dwie skarpetki – jedna na tułów i głowę, a druga na czapkę z uszami. Jeśli chcemy narysować mu ubranko, to musimy wykorzystać jasną skarpetkę.

2. Jeśli używamy dużej skarpetki i chcemy, aby zajączek stabilnie stał, to najpierw wsypujemy do skarpetki około pół szklanki ryżu lub kaszy, a następnie wypełniamy resztę kulką silikonową/watą/wypełnieniem poduszki. Odcinamy gumkę ściągacza i zawiązujemy czubek. Możemy też po prostu zaszyć.

3. Teraz modelujemy zajączka tak, aby uzyskać głowę. Wykorzystujemy w tym celu naturalną wypukłość skarpetki, czyli piętę.

4. Kiedy mamy już głowę, to nieco niżej chwytamy w palce kawałek skarpetki z wypełnieniem i przeszywamy w dół ściegiem prostym. Tak powstanie łapka. To samo robimy z drugiego boku. Z tyłu chwytamy kawałek i obszywamy – to będzie ogonek.

Zajączek wielkanocny ze skarpetki – w czapce

5. Sięgamy po drugą skarpetkę. Przekręcamy ją na lewą stronę, przeszywamy po środku na kształt wydłużonej litery V. Następnie rozcinamy, więc między szwami pozostanie puste miejsce, przekręcamy na prawą stronę.

6. Odcinamy niepotrzebny kawałek od ściągacza do pięty. Najlepiej przymierzyć najpierw czapkę zającowi i zaznaczyć miejsce cięcia – skarpetka na brzegu nieco się zroluje, więc trzeba dodać ok. 1cm zapasu).

7. Gotową czapkę z uszami zakładamy zającowi. Pozostaje nam już narysowanie flamastrem oczu, nosa, buzi, wąsów i ubranka – np. spodenek z kieszeniami.

Zajączek wielkanocny ze skarpetki – długouchy

5. W tym wypadku również sięgamy po drugą skarpetkę. Przekręcamy ją na lewą stronę. Na odcinku od palców do pięty rysujemy uszy i obszywamy je.
Uszy wycinamy, odcinamy przy pięcie tak, aby mieć dwa oddzielne paski i przekręcamy je na prawą stronę.6. Uszy przyszywamy do czubka głowy. W tym wypadku zamiast związywać pierwszą skarpetkę np. gumką, lepiej zaszyć ją, a na miejscu szycia doszyć uszy. Wtedy uszy będą przylegały do głowy.

Króliczek wielkanocny ze skarpetki

Skarpetkowy króliczek jest tym na Wielkanoc, czym skarpetkowy bałwanek na Boże Narodzenie. Do zrobienia króliczka potrzebna nam będzie jedna skarpetka, ziarna do wypełnienia (kasza, ryż…), małe gumeczki lub mocna nitka/sznurek, oczy samoprzylepne lub flamastry w przypadku jasnej skarpetki.

1. Do skarpetki wsypujemy kaszę – wypełniamy ją do wysokości pięty. Zawiązujemy gumką.2. Modelujemy króliczka tak, aby uzyskać głowę. W miejscu “szyi” przewiązujemy sznurkiem/nitką.

3. Uszy powstaną z pozostałego niewypełnionego odcinka skarpetki. Dlatego odcinamy ściągacz, rozcinamy materiał na dwie części i przycinamy do kształtu uszu.

4. Jeśli królika robią małe dzieci, to możemy uszy zawiązać na supełek lub związać gumką – żeby kasza się nie wysypała, uszy będą wtedy sterczące. Jeśli robią go starsze dzieci, to mogą przewiązać to miejsce grubszą nitką lub zaszyć.

5. Następnie naklejamy lub rysujemy oczy, nos, wąsy i buzię. Możemy przewiązać mu
​kokardkę na szyi.

Autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto): Amina Księżopolska, https://aminaksiezopolska.pl/

c