Klocki LEGO® to plastik, całe tony plastiku, które uwielbiają dzieci. Jak to pogodzić z dbaniem o środowisko i z ekologicznym uświadamianiem małolatów (które przecież kiedyś przejmą odpowiedzialność za naszą planetę i dobrze byłoby, żeby w kwestiach dbania o środowisko miały lepsze nawyki, niż my)? Sama firma LEGO® zadała sobie te pytania i teraz nie tylko wprowadza zmiany w produkcji klocków (żeby było bardziej eko), ale też prowadzi działania wspierające edukację ekologiczną za pomocą klocków.

Powstały już pierwsze klocki LEGO® produkowane z ekologicznego tworzywa. Dziś 2% klocków produkowanych jest z roślinnego polietylenu, ale do 2030 roku wszystkie klocki LEGO® mają być produkowane z ekologicznego tworzywa. Do 2025 roku firma planuje również wymianę opakowań na przyjazne środowisku. A całą Grupę LEGO® napędza dziś w 100% zrównoważona energia słoneczna i wiatrowa.

Proekologiczną postawę LEGO® młodzi użytkownicy klocków mogą odczuć jeszcze bardziej bezpośrednio między innymi dzięki akcji “Rebuild the World – Przebudujmy świat na dobre”. Do niektórych istniejących zestawów LEGO® opracowano nowe instrukcje, które nazwano Zielonymi Instrukcjami, pokazujące, jak z klocków danego zestawu stworzyć coś nowego, bardziej eko. I tak z zestawu służącego do zbudowania samochodu można zbudować rower, kopalnię przebudować na turbinę wiatrową, samolot zmienić w pociąg… Są też małe Zielone Instrukcje, które pokazują, jak zbudować niewielkie ekologiczne konstrukcje ze zwykłych klocków LEGO®, które większość z dzieci ma w domu. Jest tu instrukcja budowy drzewa, pojemników do recyclingu, stacji pogodowej, kwiatka w doniczce i inne. Wszystkie Zielone Instrukcje można pobrać na stronie https://zieloneinstrukcje.pl. Tam też przeczytacie więcej o tej inicjatywie.

To nie tylko podpowiedź, jak ponownie użyć tych samych klocków, co samo w sobie jest już bardziej ekologiczne niż kupowanie nowych. Zielone Instrukcje są nieprzypadkowe, mają pokazywać dzieciom, że dziś potrzebne są takie właśnie zmiany: samochodu na hulajnogę, samolotu na pociąg, energii węglowej na wiatrową lub słoneczną. Przebudowywanie istniejących zestawów może być więc nie tylko fajną zabawą wykorzystującą już posiadane klocki, ale też okazją do rozmowy o tym, jak dbamy o środowisko i jakie działania ludzie powinni podejmować, by wspierać naturę a nie jej szkodzić.