NHEF czyli projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej od 15 lat łączy dobre kino dziecięce i młodzieżowe z edukacją. W poprzedniej edycji frekwencja wyniosła ponad 280 000 uczniów ze wszystkich poziomów nauczania z 74 miast. W tym roku będą zarówno pokazy kinowe, jak i możliwość oglądania filmów online. Comiesięczne seanse nie tylko wprowadzają dzieci i młodzież w świat dobrego kina, ale też pomagają poruszyć ważne tematy, a w dodatku odnoszą się do podstawy programowej.

Zaczynaliśmy przygodę z NHEF od spotkań dla szkół w warszawskim kinie Muranów. Z czasem dołączaliśmy kolejne kina i ośrodki kultury, poszerzaliśmy bazę naszych filmów, opracowaliśmy setki nowych materiałów dydaktycznych. Wierzymy, że seans filmowy to wspaniała okazja do tego, aby zdobywać wiedzę i dzielić się doświadczeniami.

NHEF to program pokazów filmowych dla szkół. Seanse odbywają się raz w miesiącu i są skomponowane w cykle tematyczne dostosowane do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku szkolnym oprócz sprawdzonej formuły comiesięcznych pokazów w kinach wielu miast Polski będzie także możliwość obejrzenia filmów online – w szkole lub w domu.

NHEF w kinach

Na ten rok szkolny organizatorzy NHEF przygotowali 158 filmów w ramach 17 cykli tematycznych, wśród których znalazły się aż 24 premierowe tytuły. Każdy cykl składa się z 7 filmów, pokazy startują w październiku i i odbywają się co miesiąc do kwietnia włącznie. Do wszystkich filmów przygotowane zostały materiały dydaktyczne, które można wykorzystać podczas lekcji z uczniami. Materiały są dostępne na stronie: nhef.pl/materialy-dydaktyczne. Każdy materiał został opracowany przez specjalistów – pedagogów lub psychologów.

Wśród prezentowanych filmów znajdzie się kilka, o których pisaliśmy w Juniorowie – możecie więc zerknąć na nasze recenzje takich filmowych perełek jak: “Wielka wyprawa Molly”, “Sonia”, “Sekrety wojny”, “Storm – opowieść o odwadze”, czy “Syn Winnetou”.

Jak dołączyć do programu? Nauczyciel zapisuje swoich uczniów na wybrany cykl w wybranym kinie (opisy cykli oraz wszystkich filmów znajdziecie na stronie https://nhef.pl/program, na której jest też dostępny katalog do pobrania). Raz w miesiącu począwszy od października, uczniowie wraz z nauczycielem idą do kina na seans poprzedzony multimedialną prelekcją lub spotkaniem z gościem. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach.

Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie: https://nhef.pl/program

NHEF online

W tym roku szkolnym program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej będzie realizowany również w wersji online. Tu również zaprojektowano cykle filmowe dostosowane do różnych poziomów edukacji – od przedszkola, poprzez edukację wczesnoszkolną, szkołę podstawową, po szkołę średnią. Każdy cykl składa się z 4 filmów. Filmy uzupełniają prelekcje, omówienie filmów oraz pomoce dla nauczycieli: tutoriale warsztatów plastycznych, karty pracy, scenariusze lekcji oraz analizy psychologiczne do pobrania. Cena za pojedynczy dostęp 8 zł dla osoby. 

Filmy można obejrzeć w domu i omówić wspólnie z nauczycielem w trakcie lekcji online, albo zorganizować wspólne klasowe oglądanie w szkole. Dzięki dostępowi online filmy będą mogli zobaczyć także ci uczniowie, którym nie jest łatwo – z różnych względów – dotrzeć do kina.

Online widzowie zobaczą m.in: polską serię „Basia”, „Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka”, „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”, „Old Boys”, „Bergman – Rok z życia”. Wśród nowości pojawią się: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”, „Operacja Mumia”, „Szczęściara” oraz „Binti”.  

Szczegóły NHEF online znajdziecie na stronie: https://nhef.pl/nhef-online

Nabór do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej na rok szkolny 2020/2021 potrwa do 5 października 2020. Aby zapisać uczniów do programu należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego. Decyduje kolejność zgłoszeń!