Z internetem jest trochę jak z podwórkiem. Dzieciaki mogą tu świetnie się bawić, zawierać znajomości, uczyć się różnych rzeczy, kształtować umiejętności… Mogą też spaść z drzewa, spotkać sąsiada-gbura, wpaść pod samochód, czy zranić się przełażąc przez płot. Jeśli chcemy dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci, surfujmy razem z nimi, szukajmy ciekawych stron, pokazujmy, jak korzystać z internetu w bezpieczny sposób, rozmawiajmy o zagrożeniach. Internet ma wiele do zaoferowania i może być wspólnym źródłem wiedzy i rozrywki. Oto kilka zakątków internetu, które razem z moimi dziećmi chętnie odwiedzamy i polecamy. O pomoc w zrobieniu tego zestawienia poprosiłam moje dzieci: 12 i 8 lat, więc zawiera ono nie tylko to, co rodzice uważają za bezpieczne, ale też to, co podoba się juniorom.

Kids Should See This

O tym miejscu w internecie już pisałam TUTAJ. To ogromna baza różnorodnych, sprawdzonych, bardzo ciekawych i bezpiecznych filmów. Twórcy The Kids Should See This robią to, na co wielu rodziców nie ma czasu: przeglądają zasoby internetowe i wybierają z nich to, co wartościowe i ciekawe, a potem informują o tym w swoim serwisie. To filmy, które opowiadają coś ciekawego o świecie, budzą ciekawość, poruszają wrażliwość. Są tu animacje i dokumenty. Filmy są po angielsku, ale nie utrudnia to zrozumienia, raczej – jak widzę po moim młodszym dziecku – zachęca do poznawania języka.

http://thekidshouldseethis.com

Youtube

Youtube – jaskinia internetowego zła? Owszem, jest tu sporo treści, których nie tylko nie chcielibyśmy pokazywać naszym dzieciom, ale i sami nie mamy ochoty oglądać. Ale Youtube to także tysiące bardzo ciekawych, często też pomocnych, filmów, koncertów, wykładów, reportaży… My regularnie korzystamy z Youtubowych zasobów, wciąż odkrywając kolejne perełki. Oto kilka z nich:

Jędrek z Zamku Chojnik uratował nam bitwę pod Grunwaldem. Kiedy Tymon przygotowywał się do klasówki brnąc z mozołem przez tekst w podręczniku, który jest nie tylko ekstremalnie nudny, ale też nie sprzyja zrozumieniu tematu, zaczęliśmy szperać w internecie. Szukaliśmy materiałów, które w ciekawy, zrozumiały sposób pokażą, o co tak naprawdę w tej bitwie chodziło. Jędrek okazał się w tym temacie bezkonkurencyjny. Jędrek to kasztelan na zamku Chojnik, który w stylowym stroju opowiada do kamery o różnych zagadnieniach historycznych – o rycerzach, ucztach, zamkach, łukach i kuszach… To dość nietypowe filmy, bo nie ma w nich ani animacji, ani efektów specjalnych, nie są też zbyt dynamiczne – Jędrek siedzi i opowiada. I nie można się od tego oderwać! Tymon po jednym odcinku zażądał jeszcze i teraz zaglądamy do Jędrka niezależnie od klasówek, dla czystej przyjemności posłuchania i zobaczenia jego opowieści.

Bardzo ciekawym kanałem Youtube jest To Już Jutro. W niedługich filmach prowadzący porusza przeróżne tematy dotyczące współczesnego świata. Np. o miastach przyszłości, przeludnieniu, pracy w Google, energii słonecznej, smogu… Filmy są dynamiczne, ciekawe, skłaniają widzów do myślenia i do przyglądania się światu nawet w jego pozornie oczywistych odsłonach.

Wart polecenia jest też kanał emce□, w którym znajdziecie naukowe wyjaśnienie wielu codziennych i niecodziennych zjawisk. Dlaczego lubimy się bać, jak widzą psy, dlaczego słońce przyciemnia skórę, a rozjaśnia włosy… Mnóstwo ciekawych tematów, które zainteresują dorosłych i juniorów.

Moje dzieci, miłośnicy Minecrafta, bardzo lubią oglądać filmy o tej grze. Mają swoich ulubionych youtuberów, których śledzą. Filmy pokazują rozgrywki z komentarzem grającego. Nie wszyscy youtuberzy minecraftowi są godni polecenia, wielu z nich grzeszy niewybrednym słownictwem, ale są i tu prawdziwe gwiazdy z dużą klasą. Do takich należy RoxMb – o miłym, spokojnym głosie, dbający o język i prowadzący ciekawą narrację, czy duet Vito i Bella.

Blogi

Tymon pokazał mi ostatnio blog Lisie Sprawy, który polecił mu kolega z klasy. Blog jest tekstowo-rysunkowy, nie edukacyjny, raczej… trochę artystyczny, trochę satyryczny, intelektualny. Jeśli powiem, że jest o średniowiecznych lisach, to też niewiele wyjaśni. Trudno go sklasyfikować, ale teraz czytamy go już całą rodziną. Zobaczcie sami. Dla juniorów mniej więcej 10-11 letnich oraz rodziców, którzy cenią niebanalny dowcip i humor.

http://lisiesprawy.pl/

Zaglądamy też z przyjemnością na blog popularnonaukowy Crazy Nauka. Jego twórcy to doświadczeni dziennikarze naukowi, piszą o nauce, technologiach, kosmosie, przyrodzie i wielu innych naukowych kwestiach, które zainteresują  i dorosłych, i młodszych czytelników. Nie jest to blog tworzony z myślą o dzieciach, ale już 11-12 latki znajdą tu artykuły, które mogą ich zainteresować, przedstawiające rzetelną wiedzę w przystępny sposób.

https://www.crazynauka.pl/

Blogosfera jest bardzo bogata tematycznie i stylistycznie. Chyba nie ma tematu, którego nie podjęliby blogerzy. O rysowaniu, gotowaniu, koralikach, grach, książkach, podróżach… Twórcy blogów to konkretni ludzie o określonym stylu, słownictwie, osobowości, poglądach. Poznając blog, który interesuje juniora, będziecie wiedzieli, czy jego twórcy można zaufać.

Khan Academy

To już czysta edukacja, ale wzbogacona o grywalizację, czyli zdobywanie trofeów i odznak. Połączenie nauki i gry, które juniorzy bardzo lubią. Krótkie filmy w prosty obrazowy sposób przedstawiają poszczególne zagadnienia z matematyki, fizyki, ekonomii, programowania i innych dziedzin. Po obejrzeniu filmiku można rozwiązywać zadania i podejmować wyzwania związane z “lekcją”. O Khan Academy pisaliśmy więcej TUTAJ.

https://www.khanacademy.org

Periodic videos

Periodic Videos, czyli układ okresowy pierwiastków chemicznych przedstawiony w filmikach. Projekt realizuje ekipa naukowców z Uniwersytetu Nottingham. Profesor Poliakoff występuje w roli narratora-przewodnika. Inni członkowie ekipy wykonują eksperymenty i opowiadają o nich. Kamera towarzyszy im w przygotowaniach oraz filmuje przebieg doświadczeń. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

http://www.periodicvideos.com/

TED Lessons Worth Shering

Najbardziej znane są TED talks, czyli 20-minutowe wystąpienia mówców, ale TED to także bogate zasoby edukacyjne. TED lessons to animacje, wystąpienia i filmiki dokumentalne, które mogą zainteresować i być przydatne młodym widzom. Jakość i bezpieczeństwo gwarantowane.

https://ed.ted.com/

Yummy

Yummy to platforma edu-fun, gdzie młodsze i starsze dzieci mogą porozwiązywać łamigłówki i graficzne zadania oraz pouczyć się języków obcych. Jest też część z ćwiczeniami logopedycznymi, animowany kurs rysowania i kaligrafii. Nauka przez zabawę lub po prostu zabawa. Bardzo przyjemna, ciekawa grafika i miły głos lektorki. Serwis może się pochwalić kilkoma mocnymi rekomendacjami, między innymi od British Council, czy Instytutu Goethego. Yummy bardzo lubi moja córka.

http://www.yummy.pl/

Razem z Marysią i Tymonem wybraliśmy najlepsze zakątki internetu, które znamy i lubimy. Jest ich znacznie więcej, jest też na pewno wiele takich, o których jeszcze nie wiemy, więc jeśli Wy macie jakieś swoje ulubione i bezpieczne internetowe miejsca, podzielcie się nimi w komentarzach.

IMG_2533c

autorka: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, dziennikarka, blogerka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Pisze dla Gazety Wyborczej, wcześniej – dla miesięcznika „GaGa”, kwartalnika „Twój Junior”. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.

c

foto: Pixabay