Wybór właściwego pióra rozstrzygnie o tym, czy junior będzie pisał nim z przyjemnością, czy z udręką. Warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie, jakie będzie odpowiednie pióro dla dziecka, bo oferta jest szeroka, a nie każde pióro będzie dobrym narzędziem do nauki pisania. A więc: z profilowaniem, czy bez? dla prawo- czy dla leworęcznych? metalowe czy z plastiku?

Kiedy ostatnio próbowaliście pisać w trzech liniach? W dodatku kaligraficznym pismem, jakiego uczą się dzieci w szkole? Zanim kupicie pióro dla swojego juniora, zróbcie sobie takie ćwiczenie: napiszcie – najlepiej piórem, ale może też być długopisem lub nawet ołówkiem – chociaż jedną stronę tekstu kaligraficznym pismem na kartce w trzy linie. Po co? To doświadczenie pomoże zrozumieć, jak trudnym i wymagającym wysiłku zadaniem jest ładne pisanie.

Mięśnie dłoni wykonują ogromną pracę, kiedy mają pisać duże, krągłe, wyraźne litery, o właściwych kształtach i odpowiednio łączone. Moja dorosła ręka, wprawna w pisaniu, boli już po jednej stronie. Chociaż muszę przyznać, że pisanie dobrym piórem jest też bardzo przyjemne. Małe dłonie dzieci, nieprzyzwyczajone jeszcze do takiej aktywności, mierzą się z wielkim wyzwaniem nauki pisania. Potrzebują dobrego wsparcia, by pisanie stało się przyjemnością, a nie męczącym i bolesnym obowiązkiem. Takim wsparciem w nauce pisania będzie dobre, wygodne pióro dla dziecka, dopasowane do dłoni. Jak je wybrać?

Pióro dla pierwszaka

Dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają naukę pisania, warto kupić pióro, które „samo podpowie” prawidłowy chwyt. Wybierzmy więc pióro z wyraźnym profilowaniem. Zagłębienia w oprawce pióra sprawiają, że palce trafiają w odpowiednie miejsca i układają się w prawidłowy chwyt. Są pióra, w których to profilowanie jest głębsze i wyraźniejsze, w innych jest nieco delikatniejsze. Nasze dzieci orzekły zgodnie, że profilowane pióra są dla nich najwygodniejsze i nawet dla starszych dzieci pióro z przetłoczeniami to nie obciach, tylko wygodne narzędzie pisania.

pióro dla dziecka

Pióro Pelikan Griffix ma wyraźne profilowanie, dzięki któremu nawet mało doświadczone palce pierwszaka układają się w prawidłowy chwyt pisarski.

Dla prawo- i leworęcznych

Kiedyś uważano, że pisanie lewą ręką to dysfunkcja, zdarzało się, że dzieci były zmuszane do pisania prawą dłonią wbrew swoim preferencjom. Dziś na szczęście już wiemy, że leworęczność nie jest powodem do zmartwienia. Dla leworęcznych produkowane są specjalne akcesoria – zegarki, nożyczki i wiele innych. Pióra też. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie – pióra profilowane mają inaczej ułożone przetłoczenia dla praworęcznych i dla leworęcznych. Odpowiednie oznaczenia na opakowaniach podpowiedzą, które pióro dla dziecka wybrać.

Oznaczenia "L" i "R" - pióra dla lewo- i praworęcznych.

Oznaczenia „L” i „R” – pióra dla lewo- i praworęcznych.

Miękkie i twardsze

Dla dzieci, które dopiero uczą się pisać pióro powinno mieć miękką stalówkę, co oznacza, że sunie po papierze gładko, nie skrobie, pozostawia ślad bez potrzeby mocniejszego nacisku. Poza tym łatwo je rozpisać. Starsze dzieci i dorośli mają różne preferencje, co pokazały też nasze testy – niektórzy wolą pióra miękkie, innym przyjemniej się pisze twardszą stalówką, która pozostawia cieńszy, delikatniejszy ślad. Wybierając pióro dla dziecka starszego, które ma już doświadczenie w pisaniu, warto wziąć pod uwagę jego osobiste upodobania.

Lekkie-ciężkie, cienkie-grube oraz ładne

Pióra dla dorosłych często są dość ciężkie. Ten ciężar kojarzy się ze szlachetnością i wysoką jakością. Mała dłoń, dla której pisanie jest jeszcze dużym wysiłkiem bardziej doceni lekkie pióro. Młodszym dzieciom będzie też łatwiej posługiwać się piórem grubszym. Bardziej smukły kształt pióra mogą wybrać starsi juniorzy, choć wcale niekoniecznie.
Nie bez znaczenia jest też to, jak pióro wygląda, jakiego jest koloru. Co bardziej ortodoksyjni dziesięcioletni chłopcy nie tkną czegoś, co jest różowe, ale z wielką chęcią będą pisać piórem o bardziej „dorosłym” kształcie i kolorze oprawki. Z kolei pierwszoklasistki zachwycą się różem czy błękitem oprawki, co będzie dodatkową zachętą do nauki pisania.

Dlaczego nie najtańsze?

Bardzo prawdopodobne, że zakup pióra będzie konieczny dwa, a nawet kilka razy w roku. Zanim dzieci nauczą się pisać, zanim wyczują właściwą siłę nacisku stalówki na papier, zanim nauczą się, jak dbać o pióro, prawdopodobnie zużyją ich kilka. Mimo to odradzamy kupowanie najtańszego pióra. Pióro dla dziecka jest narzędziem, które bezpośrednio wpływa na naukę pisania i ćwiczenie motoryki małej. Dobrej jakości, wygodne pióro, które pomaga w pisaniu, a nie utrudnia je, wspiera i rozwija tę umiejętność, która jest podstawową w procesie edukacji. Krótko mówiąc: dobre pióro dla dziecka to lepsze efekty nauki pisania i większa szansa, że dziecko pisanie polubi. Z kiepskim piórem mała dłoń szybko się męczy, mimo starań i wysiłku litery nie są tak kształtne, jak oczekuje nauczyciel i rodzice. Kiepskie pióro to może i chwilowa oszczędność dla portfela, ale też zniechęcenie do pisania.

Pióro dla dziecka – test Juniorowa

Przetestowaliśmy cztery pióra Pelikana: dwa z serii Griffix (dla dziecka prawo- i leworęcznego), Pelikano oraz Pelikano Junior oraz pióro Herlitz My.Pen. Dwa pierwsze przeznaczone są przede wszystkim dla dziecka, które dopiero rozpoczyna przygodę ze stawianiem liter (choć i starszym się podobały). Są lekkie, mają bardzo głębokie profilowanie, które dosłownie wymusza prawidłowy uchwyt niewprawnej rączki. Oba są w wesołych, przyjaznych  barwach, a charakterystyczna buźka przy uchwycie uśmiecha się do piszącego dziecka. Buźka ma bardzo ważne zadanie. Ujrzymy ją tylko wtedy, gdy chwycimy pióro prawidłowo: stalówka płaską stroną w górę, pióro w prawej/lewej dłoni, w zależności od przeznaczenia.

pióro dla dziecka

Pelikano Junior również produkowane jest w wersji dla dziecka prawo- i leworęcznego. Jego wyprofilowanie jest jednak wyraźnie mniejsze, chociaż nadal ustawi dłoń w prawidłowej pozycji. Jego stalówka jest bardziej miękka. Dzięki niewielkiemu ciężarowi nie obciąża dłoni. Przezroczysta obudowa umożliwia podgląd ilości atramentu w długim naboju.

Model Pelikano, przeznaczony jest dla juniora nieco starszego, który jest już obyty ze stawianiem liter. Przetłoczenie jest dyskretne, a stalówka twardsza niż w modelu Junior. Jest również najmniej pstrokate. Docenią je starsi juniorzy, którzy aspirują już do „dorosłej” estetyki przyborów.

Herlitz My.Pen to pióro zdecydowanie dla starszaków. Nowoczesna stylistyka trafi w gust nastolatków, profil oprawki jest bardzo dyskretny, będzie więc wygodny dla kogoś, kto już potrafi sprawnie posługiwać się piórem, wie, jak je prawidłowo trzymać.

Test piór przeprowadzamy dwutorowo: każde z nich trafia do rąk naszych dzieci: dwóch sześciolatek, z których jedna właśnie skończyła pierwszą klasę, a druga rozpocznie ją we wrześniu, a także dwóch juniorów starszych, którzy mają już kilka lat podstawówki za sobą. Równolegle pióra trafiają do dorosłych dłoni rodziców, którzy postanowili pisać nimi tak, jak dzieci: na kartkach w trzy linie, mozolnie odtwarzając dawno zapomnianą umiejętność stawiania szkolnych liter.

 

A oto fotorelacja z naszego testu:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Wyprawka szkolna – Jak wybrać odpowiednie pióro dla dziecka?
3.5 (69.47%) 19 głosów