O czym rozmawiać z dziećmi? Na zwyczajowe „Jak w szkole?” odpowiadają zdawkowo, albo wręcz przewracają oczami. I mają trochę racji, my też przecież nie przepadamy za ogólnikowym „co słychać?”, które nie wiadomo, czy wyraża szczere zainteresowanie rozmówcy tym, co mamy do opowiedzenia. Poza tym jest wiele różnych tematów, na które dzieci z chęcią by z nami porozmawiały. Wiele z nich wcale nie dotyczy szkoły.

Dzieci pozostają w szczególnej relacji ze światem – relacji opartej na ciekawości i odkryciach. Niemal codziennie dowiadują się o świecie czegoś ciekawego. I chętnie się tym dzielą, jeśli tylko chcemy słuchać i jesteśmy zainteresowani. Bywają prawdziwymi pasjonatami, którzy mogą godzinami opowiadać o dinozaurach, pociągach albo o Minecrafcie. Często też są po prostu zainteresowane światem i rozmaitymi jego elementami. Czym? Wszystkim. Na przykład pieniędzmi, kosmosem, robakami, elektrycznością, robotami, czy… kupą. Naprawdę wszystko może być ciekawe. I wszystko może stać się tematem rozmowy z dziećmi.

Alex Woolf, David Antram i David Salariya stworzyli serię książeczek, z których każda poświęcona jest jednemu z tematów, które na pewno zainteresują małolaty, a i dorośli nie będą się przy tym nudzić. Młodzi czytelnicy i ich ciekawość poznawcza są tu potraktowani z całą powagą, bo każda z książeczek przedstawia rzetelną wiedzę i odpowiada na najbardziej dociekliwe pytania. Jednocześnie daleko odbiega od podręcznikowego przynudzania – książeczki pełne są ciekawostek, opisanych lekko i zrozumiale faktów, no i znakomicie ilustrowane z dużą dawką humoru. Serię „Zakład, że tego nie wiesz?” łączy prowokacyjne pytanie: „Dlaczego nie da się żyć bez…?”, które jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy.

Dlaczego nie da się żyć bez telefonu komórkowego? Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy? Dwa pierwsze tomy serii „Zakład że tego nie wiesz” wywołały w moim domu gorące dyskusje. No bo czy naprawdę nie da się żyć bez tych rzeczy? – dociekała moja dziesięcioletnia córka. A może się da? Przecież kiedyś ludzie żyli inaczej. Ale czy teraz byśmy tak umieli? Nie tylko dziesięciolatka dowiedziała się z nowych książek czegoś odkrywczego. Nasza dorosła wiedza o świecie też zyskała na tej lekturze. I było o czym rozmawiać!

Tom trzeci cyklu „Zakład, że tego nie wiesz” jest tomem szczególnym i czekaliśmy na niego z niecierpliwością. Bo tom trzeci jest o kupie. Ponieważ autorzy serii podchodzą do wszystkich podejmowanych w niej tematów naukowo i poważnie (co nie wyklucza humoru, ale gwarantuje rzetelność wiedzy), możemy w końcu bez zażenowania zgłębić temat, który dotyczy nas wszystkich, którym dzieci na różnych etapach rozwoju bardziej lub mniej się fascynują, a którego nam dorosłym zgłębiać nie wypada, co nie znaczy, że nie mamy na to ochoty.

Czytając wspólnie z dziećmi „Dlaczego nie da się żyć bez kupy?” nie mogłam się nadziwić, jak wielkie znaczenie w historii ludzkiego życia ma ten śmierdzący temat, który tak staramy się omijać. I jak wiele fascynujących faktów można odkryć, kiedy się mu przyjrzymy. Na przykład, że sama kupa wcale nie śmierdzi, a odór pochodzi z gazów produkowanych przez znajdujące się w niej bakterie. Albo że w Wielkiej Brytanii jeździ autobus napędzany biometanem pochądzącym z nieczystości. Albo, że kupa bywa groźna, ale też że wcale nie musi być odpadkiem i bywa wykorzystywana na różne sposoby. Nie zdradzę wam więcej, bo ten i pozostałe tomy serii po prostu warto przeczytać i mieć na półce.

Kolekcja „Zakład, że tego nie wiesz” to 25 tomów, które ukazują się co dwa tygodnie. Można je kupić w kioskach i salonikach prasowych oraz w Empiku – docierają tam w czwartki. Można też kolekcję zaprenumerować, dzięki czemu nie przeoczycie żadnego ciekawego tematu. Prenumerata daje też dodatkowe korzyści – zamawiając ją oszczędzacie 70 zł, otrzymacie też dodatkowe gadżety dla prenumeratorów – z tomem 8. pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby i owadów, a z tomem 14. zestaw do przeprowadzania eksperymentu. Jeśli wciągniecie się w poznawanie świata razem z dziećmi, wspólne obserwacje i eksperymenty sprawią i wam frajdę.

Prenumeratę zamówisz klikając w link:  www.zakladzetegoniewiesz.pl

Pojedyncze tomy możesz zamówić na https://hitsalonik.pl/kolekcje/zaklad-ze-tego-nie-wiesz

Kiedy z prawdziwym zainteresowaniem i uwagą zapytamy dzieci o to, jak im minął dzień w szkole,  chętnie o tym opowiedzą. Ale szkoła jest tylko jednym z wielu tematów, o jakich dzieci chcą rozmawiać. Seria „Zakład, że tego nie wiesz” z pewnością dostarczy wam inspiracji do rozmów z małolatami. Kiedy już zapytacie o szkołę i dowiecie się jaki był wynik ostatniej klasówki, będziecie mogli zagłębić się w dyskusje o bakteriach, pszczołach, mydle, satelitach, mierzeniu czasu, czy o glutach. A dzieci widząc zainteresowanie rodziców tym chętniej zaangażują się w zdobywanie wiedzy o świecie.

Rozmowa to obok wspólnego działania podstawowy sposób budowania i podtrzymywania relacji z ludźmi. Dzieci potrzebują jej podobnie, jak my dorośli. Potrzebują rozmawiać o swoich problemach, emocjach, o tym, co dzieje się w ich życiu, co odkrywają, czego się uczą, czego doświadczają. Potrzebują też rozmawiać o świecie, o tym, co je interesuje. A interesujące może być naprawdę wszystko, nawet kupa.

 

“Zakład, że tego nie wiesz”

seria 25 książeczek dla ciekawych świata dzieci

Autor: Jim Pipe – autor wielu książek dla dzieci, w tym sporo o tematyce historycznej

Ilustrator: Rory Walker – autor ilustracji do kilkuset książek, ktory w swojej pracy wciąż z powodzeniem używa tradycyjnego pióra i tuszu

Projekt serii: David Salariya

Tłumaczenie: Anika Ruta-Rafalska

Wydawca w Polsce: Edipresse Kolekcje

Więcej informacji o prenumeracie znajdziesz klikając w link: Zakład, że tego nie wiesz