Nie dziwię się, że dzieci nie ogarniają swoich szkolnych spraw, wciąż o czymś zapominają, albo zostawiają stertę prac na ostatnią chwilę. Szkolna rzeczywistość wrzuca na głowę młodego człowieka naprawdę mnóstwo rzeczy. A dobra organizacja, planowanie swojego czasu i obowiązków, pamiętanie o wszystkim, co trzeba – “ogarnianie rzeczywistości” – to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Nie spływa ona w ramach jakiegoś szkolnego cudu wraz z pierwszym dzwonkiem, lecz wymaga czasu, praktyki i dobrego, życzliwego przewodnictwa.

Wakacje są świetną okazją, by takie ogarnianie rzeczywistości potrenować. Tak, właśnie w czasie wakacji, kiedy nie ma natłoku obowiązków i pośpiechu, młody człowiek może się bez stresu i nawet z przyjemnością wprawiać w takich umiejętnościach jak organizowanie i planowanie. Warto podsunąć dziecku inspirację do rozwijania tych umiejętności. Oto pomysł na nią, na który trafiłam niedawno i który bardzo mi się spodobał, bo łączy zabawę i przyjemność z kształtowaniem tego, co potrzebne.

Do wakacyjnego treningu dobrej organizacji zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat autorka “Planera wakacyjnego dla dzieci” Anna Zawadzka. Planer pomaga poprzez zabawę i wzbudzanie ciekawości, uczyć się planowania, organizacji własnego czasu oraz realizacji planów. Tematem przewodnim są wakacyjne podróże i letnie aktywności. Bazując na nich dziecko dowiaduje się, jak to jest z marzeniami, co jest potrzebne do ich spełnienia i oswaja się z określaniem celu, planowaniem i realizacją, uczy się stawiania sobie wyzwań i ich realizowania, wykorzystywania kalendarza i różnych wizualnych tricków, które pomagają zapamiętać, czy uporządkować różne sprawy.

Planer zachęca też do poszukiwania informacji o miejscach, do których się wybieramy i pokazuje, jak wiedzę i informacje wykorzystuje się w planowaniu swojego czasu. Jest też co nieco o przygotowaniach, które jak wiadomo są ważnym elementem każdego planu i każdej dobrze zorganizowanej aktywności, o planowaniu wydatków (na co chcę przeznaczyć moje kieszonkowe w czasie wakacji), o pakowaniu potrzebnych rzeczy. Planer podpowiada, co warto wiedzieć przed podróżą, np.: warto poznać podstawowe zwroty grzecznościowe w języku kraju, do którego jedziemy, wiedzieć, jaką walutą będziemy się posługiwać, poszukać informacji o ciekawych miejscach, które chcielibyśmy odwiedzić. Jest też w planerze miejsce na podsumowanie podróży, opisanie nowych doświadczeń, pomyślenie, czego się nauczyliśmy i dowiedzieliśmy, kogo poznaliśmy. Jest też sporo propozycji gier, zabaw i aktywności, którymi dziecko może zająć się gdy dopadnie je podróżna nuda.

Dobra organizacja obejmuje zarówno czas, jak i przestrzeń, potrzebuje informacji i sięga do pomocnych narzędzi. “Planer wakacyjny dla dzieci” to książka, która zapraszając do zabawy uczy dzieci ogarniania podstawowych organizacyjnych kwestii: kto? co? gdzie? kiedy? jak? Do umiejętności, które zakiełkują podczas zabaw z planerem będzie można potem sięgnąć i rozwijać je, kiedy pojawią się szkolne obowiązki – pakowanie szkolnego plecaka tak naprawdę w swej istocie niewiele się różni od pakowania walizki na wyjazd wakacyjny, a planowanie tego, co chce się zobaczyć i robić podczas letniego wyjazdu odwołuje się do tych samych umiejętności, co planowanie odrabiania zadań szkolnych, z których każde ma inny “deadline”, czy planowanie pracy w dłuższym szkolnym projekcie. Zachęcam Was więc gorąco do zabawy z “Planerem wakacyjnym”. Wakacje dopiero się zaczęły, będzie więc na to jeszcze dużo czasu.

“Planer wakacyjny dla dzieci” możecie kupić tu:
https://planerydladzieci.pl/

Mamy też dla Was specjalną zniżkę:

20% z kodem BETTER

kod należy wpisać w koszyku podczas skladania zamówienia

Po rozgrzewce z “Planerem wakacyjnym” możecie razem z dziećmi sięgnąć po “Planer szkolny”, który jest znakomitym przewodnikiem w rozwijaniu umiejętności dobrej organizacji dla dzieci, rodziców i nauczycieli. O “Planerze szkolnym” więcej napiszę niebawem.

Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, blogerka, dziennikarka, prezeska Fundacji Rozwoju przez Całe Życie, mama Marysi i Tymona. Propaguje wychowanie i edukację oparte na szacunku dla dzieci. Tropi nowinki i nowoczesne pomysły edukacyjne, angażuje się w różnorodne działania na rzecz lepszej edukacji. Miłośniczka książek, również tych dla dzieci i młodzieży. Najlepiej odpoczywa odwiedzając ciekawe miejsca i doświadczając świata wspólnie z mężem i dziećmi.