Jeśli znasz nastolatka zainteresowanego chemią, fizyką czy biologią, podsuń mu pomysł zagrania w grę. Nie chodzi o zwykłą grę oczywiście, tylko o grę rekrutacyjną, której przejście otwiera możliwość uczestnictwa w niezwykłym obozie naukowym i programie stypendialnym ADAMED SmartUP. 

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. W ramach programu organizowane są obozy naukowe oraz warsztaty, a na platformie internetowej www.adamedsmartup.pl dostępne są ciekawe materiały popularnonaukowe z zakresu biologii, chemii i fizyki.

Już sam pomysł rekrutacji do programu w formie gry alternatywnej rzeczywistości pokazuje, jak organizatorzy programu myślą o nauce i o jej młodych adeptach. Nauka to wyzwanie, pasja, ciekawość, innowacja, przyszłość, interakcja. No i trochę zabawy, choć stawką jest porcja prawdziwej poważnej wiedzy i możliwość rozwijania swojego naukowego talentu zupełnie serio. Obozy naukowe ADAMED SmartUP to połączenie nauki, doświadczania, interakcji z rówieśnikami i spotkań z naukowcami – zarówno w naukowych dyskusjach, jak i w laboratoriach. Są częścią programu stypendialnego, który Fundacja Adamed od 2014 roku realizuje dla zdolnych i zainteresowanych naukami ścisłymi nastolatków. Ci najbardziej utalentowani otrzymują stypendia i wsparcie w postaci indywidualnych konsultacji naukowych. Wielu z nich po maturze wyrusza na studia na najlepszych uczelniach w Europie i na świecie.

– Nie spotkałem się wcześniej z tego typu inicjatywami, ale po głębszym zapoznaniu się z programem ADAMED SmartUP byłem wręcz zafascynowany jego ideą i funkcjonowaniem. Gra naukowa bardzo mi się spodobała, kolejne etapy rekrutacji były dobrze zorganizowane i przyjemne. Bardzo spodobał mi się kontakt organizatorów z uczestnikami i przejrzyste informacje o terminach poszczególnych etapów – mówi Cezary Wystup, jeden z laureatów nagrody głównej 5. edycji programu ADAMED SmartUP – Obóz naukowy był dla mnie niesamowitą przygodą. Zupełnie nie spodziewałem się, że uda mi się na niego zakwalifikować. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w zajęciach z wykładowcami, ale też miło i aktywnie spędzać czas pod okiem pomocnych opiekunów. Najbardziej podobały mi się zajęcia, na których mogliśmy lepiej poznać pracę naukowca i zrozumieć tę ścieżkę kariery. Bardzo interesujące były też zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz dużej ilości wiedzy, którą zdobyłem podczas tych dwóch tygodni intensywnej nauki, obóz zapewnił mi cenną motywację do rozwijania pasji i zdobywania wiedzy. 

Obóz naukowy był dopięty na ostatni guzik i zorganizowany bardzo starannie. Zajęcia były ciekawe i bardzo różnorodne – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło też czasu na integrację zarówno między uczestnikami, jak i z opiekunami – opowiada inny laureat, Bartłomiej Leks. – Najbardziej podobały mi się wykłady z fizyki kwantowej z dr Michałem Kępą. Nie tylko prowadził je bardzo ciekawie i na wysokim poziomie, ale także dużo opowiadał nam o swoim życiu, studiach w Szkocji, doktoracie oraz eksperymentach, nad którymi aktualnie pracuje. 

Jak wziąć udział w programie?

Rekrutacja do programu zaczyna się od gry alternatywnej rzeczywistości, w której uczestnicy wcielają się w role stażystów uniwersytetu, a ich zadaniem jest rozwiązanie zagadek naukowych pogrupowanych w bloki tematyczne. Zagadki dotyczą na przykład fake newsów, globalnego ocieplenia, komputerów kwantowych. Nie trzeba mieć ogromnej wiedzy encyklopedycznej i znać na pamięć setek wzorów, by zmierzyć się z grą. Tu atutem są zdolność sprawnego łączenia faktów, umiejętność nieszablonowego myślenia i wykorzystania przedstawionych informacji. Gra ma wyłonić osoby, które chcą oraz potrafią się uczyć.

Rejestracja do programu dostępna jest na stronie: https://adamedsmartup.pl/gra-rekrutacyjna/, gdzie do 15 stycznia 2020 r. na punktowane pytania mogą odpowiadać wszyscy zainteresowani uczniowie w wieku 14-19 lat. Do następnego etapu – wysłania aplikacji online i rozmowy rekrutacyjnej z Radą Naukową programu – zaproszone zostaną osoby z najlepszymi rezultatami.

Wyniki kolejnych etapów rekrutacji pozwolą wyłonić 50 uczniów, którzy wezmą udział w innowacyjnym letnim obozie naukowym, zorganizowanym wspólnie przez Fundację Adamed i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 10 jego uczestników otrzyma możliwość uczestniczenia w indywidualnych konsultacjach naukowych, 3 z nich zaś – atrakcyjne stypendium finansowe na dalszy rozwój naukowy. 

Program ADAMED SmartUP daje uczestnikom szansę na pełne rozwinięcie ich talentów i pasji. Swoje miejsce odnajdą w nim młodzi ludzie, którzy nieustannie zadają pytania „jak?” oraz „dlaczego?”, ludzie, dla których poszukiwanie odpowiedzi, rozwiązywanie problemów i kreowanie innowacji jest największą radością. Organizowany przez Fundację Adamed obóz naukowy to miejsce, w którym mogą poznać rówieśników, dzielących ich zamiłowanie do nauki i badania rzeczywistości. Natomiast oferowane konsultacje i wsparcie mentorskie pomogą wybrać im optymalną drogę rozwoju – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP. 

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem blisko 500 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentom z 70 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, Uzbekistanie, Wietnamie, na Słowacji, Ukrainie i we Włoszech. Obecnie zatrudnia ponad 2200 osób. Od ponad 19 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest ponad 198 patentami w większości krajów na świecie.