Fundacja Varkey’a po raz czwarty ogłosiła listę dziesięciu finalistów nagrody dla najlepszych nauczycieli na świecie. Nagroda Global Teacher Prize zwana Nauczycielskim Noblem to milion dolarów. Przyznawana jest od 2015 roku nauczycielowi, który wniósł nieprzeciętne wartości do tego zawodu. Dotychczasowymi laureatami byli: Amerykanka Nancie Atwell, Palestynka Hanan Al Hroub oraz Kanadyjka Maggie MacDonell (kliknij w nazwisko, żeby dowiedzieć się więcej).

W poprzednich latach również polscy nauczyciele zwrócili uwagę jury The Global Teacher Prize. Wśród czterdziestu finalistów w 2015 roku znalazła się Jolanta Okuniewska, a w zeszłym roku w szerokim gronie finalistów znalazł się Mariusz Zyngier. Jednak aż do tego roku żaden polski nauczyciel nie dotarł do ścisłego finału tego wyróżnienia. W tym roku w gronie dziesięciu finalistów jest Barbara Ana Zielonka, Polka, która wyemigrowała do Norwegii w wieku 25 lat i w tej chwili uczy języka angielskiego w szkole średniej w Nannestad.

A oto tegoroczni finaliści The Global Teacher Prize:

Nurten Akuuş – Turcja

Założycielka pierwszego przedszkola w swojej społeczności. Zmieniła swych podopiecznych z dzieci, które ledwo potrafiły się przedstawić, w osoby, które świetnie czytają i piszą. Poziom ich kompetencji wzrósł z dwudziestu do dziewięćdziesięciu procent. Aby włączyć rodziny w proces kształcenia i wychowania dzieci, wymyśliła projekt „Tato, opowiedz mi historię”. Zdobyła tytuł „Nauczycielki roku” w Turcji w latach 2015 i 2016.

Marjorie Brown – RPA

Wcześniej bojowniczka o prawa człowieka, obecnie działa na rzecz propagowania literatury wśród najuboższych dzieci swego kraju. Spopularyzowała konkurs Kids Lit najpierw w RPA, a potem namówiła dzieci do występu w jego międzynarodowej edycji. Jej podopieczni wygrali ten konkurs trzy razy w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Luis Miguel Bermudez Gutierrez – Kolumbia

Nauczyciel w jednej z najuboższych dzielnic Bogoty zmagającej się m.in. z przemocą z użyciem broni, biedą oraz nadużyciami na tle seksualnym. W 2014 roku, gdy rozpoczynał program edukacji seksualnej w swojej szkole, odnotowano w niej aż siedemdziesiąt przypadków ciąży wśród uczennic. Pod koniec roku 2017 udało się zmniejszyć tę liczbę do zera. Za swą pracę otrzymał tytuł Nauczyciela Roku w Kolumbii.

Jesus Insilada – Filipiny

Pochodzi z rodziny ubogich chłopów. Działa na rzecz rdzennej ludności Filipin poprzez nauczanie oparte na tradycji – naukę tradycyjnych tańców, pieśni, gier i rzemiosła. Skuteczności jego metody dowodzą testy: aż osiemdziesiąt siedem procent jego uczniów osiąga zadowalające rezultaty w testach oceniających kompetencje. Za opracowanie metody nauczania opartej na tradycyjnej kulturze otrzymał liczne, w tym międzynarodowe nagrody.

Glenn Lee – USA

Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Nauczycielem został dwadzieścia cztery lata temu chcąc zarazić dzieci miłością do przedmiotów ścisłych. Czyni to poprzez naukę robotyki metodą opartą na maksymalnym wykorzystaniu aplikacji ze świata przemysłu. Dzięki pozyskaniu milionowych dotacji udało mu się rozpocząć aż siedemset pięćdziesiąt programów nauczania robotyki w szkołach na Hawajach.

Diego Mahfouz Faria Lima – Brazylia

Dzięki jego staraniom ze szkoły, w której uczy, zniknęła broń i narkotyki. Szkoła zmieniła się w przyjazne miejsce z silnymi więziami społecznymi. Wcześniej była placówką pełną przemocy, z uczniami notorycznie przerywającymi naukę i rodzicami, którzy obawiali się zapisać do niej swoje dzieci. Do przemiany Diego zaangażował uczniów, rodziców, nauczycieli i szkolny personel oraz lokalną społeczność. Rozpoczął od zdobycia środków od lokalnych przedsiębiorców na remont szkoły, który dokonał się rękami wspólnoty. Potem otworzył bibliotekę.

Koen Timmers – Belgia

Dowiedziawszy się o tragicznej sytuacji w obozie dla uchodźców Kakuma w Kenii, Koen stworzył projekt wysyłki laptopów, paneli słonecznych i infrastruktury do połączenia z internetem. Dzięki temu dzieci mieszkające w obozie mogły rozpocząć naukę. Hardware służy obecnie stu nauczycielom w całej Kenii, a Koen zajmuje się dostarczaniem materiałów do nauczania poprzez Skype. Do Projektu Kakuma udało mu się zaangażować dwadzieścia tysięcy osób z całego świata.

Eddie Woo – Australia

Nauczyciel – entuzjasta matematyki, znany przede wszystkim z kanału video „WooTube”, który ma sto osiemdziesiąt dwa tysiące subskrybentów na całym świecie. Dowiedziawszy się, że studenci pedagogiki traktują jego kanał jako okno, przez które mogą zajrzeć do prawdziwej szkolnej klasy, stworzył również kanał, w którym nauczyciele dzielą się swoim doświadczeniem. W swojej szkole stworzył program, w którym uczniowie jedenastych klas pomagają młodszym kolegom w nauce matematyki jednocześnie wzmacniając ich wiarę we własne umiejętności.

Andria Zafirakou – Wielka Brytania

Andria uczy w zróżnicowanej etnicznie szkole w północno-zachodnim Londynie, w której rozbrzmiewa aż 35 języków. Uczniowie pochodzą z najuboższych brytyjskich rodzin, nierzadko mieszkających po pięć w jednym mieszkaniu, często narażonych na przemoc lokalnych gangów. Nauczywszy się podstaw każdego języka i dostosowawszy program nauczania, Andria zdołała dotrzeć do uczniów, których nieznajomość angielskiego wykluczyła ze szkolnej społeczności. Pomogła uruchomić somalijski chór, a dzięki jej oryginalnym metodom nauczania jej szkoła znalazła się w brytyjskiej czołówce placówek pod względem nauczania matematyki.

Barbara Anna Zielonka – Norwegia

Nauczycielka angielskiego znana z wykorzystania technik cyfrowych w procesie nauki. Jej projekt „Genius Hour” skłania dzieci do pracy nad własnymi tematami poprzez zbieranie danych w internecie, kontakt z ekspertami poprzez Facebook i Twitter i dzielenie się rezultatami z międzynarodową społecznością. Jej uczniowie biegle tworzą i edytują materiały video i podcasty, znakomicie opracowują pozyskane treści i potrafią współpracować ze sobą w czasie pracy nad projektami.

Listę dziesięciu finalistów ogłosił w tym roku Bill Gates. A laureata tegorocznej nagrody poznamy 18 marca w czasie Światowego Forum Edukacji w Dubaju.

Informacje i zdjęcia: The Varkey Foundation