Festiwal Kino Dzieci 2015: Sierżant Pepper i Wyobraźnia

Od progu widać, że festiwal Kino Dzieci to nie lada wydarzenie. Do kasy kolejka, kinowe foyer pełne widzów, gwarne oczekiwaniem na seans. Na niektóre seanse bilety wyprzedane już od kilku dni, na innych sale wypełnione niemal w całości. Pierwszego dnia festiwalu wybrałam się z moimi dziećmi na dwa seanse i czym prędzej spieszę podzielić się wrażeniami – swoimi oraz Juniorów.

Gruffalo-holding-Mouse-by-the-tail-Landscape-1100x477Najpierw obejrzeliśmy zestaw krótkich filmów animowanych pod wspólnym tytułem „Wyobraźnia”. Cóż mogę powiedzieć… to była uczta dla oczu i serca! Każdy film to inny rodzaj animacji, inna konwencja plastyczna i oczywiście inna historia. Wspólne dla wszystkich – ciepło emocji, delikatność i wyczucie ich przedstawienia, niezwykły wdzięk i poczucie humoru. Po najkrótszym i najprostszym filmie o ptaszku i wiewiórce rozległy się spontaniczne brawa nieletniej widowni. Nierzadko widzowie – nie tylko ci mali, ale też dorośli – śmiali się serdecznie i otwarcie, były momenty wzruszenia i refleksji. To niezwykłe i bardzo poruszające, widzieć jak te krótkie bardzo różnorodne animacje wybrzmiewają i rezonują zarówno w małych, jak i w całkiem dużych widzach.

WYOBRAŹNIA – zestaw filmów krótkichKino Dzieci 2015_logo

kategoria wiekowa 6+

„Grufallo”, animacja, 24 min, Wielka Brytania 2009

„Słoń i rower”, animacja, 9 min, Francja 2014

„List”, animacja, 6 min, Szwajcaria 2015

„Mały ptaszek i wiewiórka”, animacja, 5 min, Szwajcaria 2015

„Raz, dwa, trzy – drzewo patrzy!”, animacja, 7 min, Francja 2015

Drugim seansem tego dnia był pełnometrażowy „Sierżant Pepper” – jeden z filmów prezentowanych w sekcji „Kino niemieckie”. To kino oparte na klasycznych sprawdzonych schematach – wyraźnie zarysowane pozytywne postaci i czarne charaktery, spirala zwrotów akcji, walka dobra ze złem i przewidywalny finał. Dla mnie trochę zbyt schematycznie i zbyt przewidywalnie, plus kilka scen i wątków pobocznych, które niczego nie wnosiły. Ale ja jestem dorosła, a „Sierżant Pepper” jest filmem dla dzieci. Co w takim razie sądzą o nim dzieci? Moje – 5 i 9 letnie – zgodnie zakochały się w głównym bohaterze, mądrym i uroczym psie oraz zachwyciły całym filmem. Wydaje się, że schemat i czytelność filmu ułatwiły im przeżycie emocji, które film wywołał – trochę strachu, wzruszenia, smutku i radości zwycięstwa. Momenty, które dla mnie były dłużyznami, wątki, które w moich oczach wydawały się zbędne, dzieciom pozwalały złapać oddech, dawały czas na poukładanie emocji, ogarnięcie siebie w relacji z filmem i złapanie dystansu. Bo my – dorośli – odbieramy świat inaczej niż dzieci (choć czasami zachwycamy się nim na równi z nimi). Tylko dzieci słyszą, co mówię. Dorośli nie mogą mnie usłyszeć – mówi w filmie psi bohater Sierżant Pepper. – Oni już zapomnieli, mają zbyt zamknięte uszy.

Kino Dzieci 2015_logo„Sierżant Pepper”

kategoria wiekowa 7+

aktorski

reżyseria: Sandra Nettelbeck

Niemcy 2003

c

tekst: Elżbieta Manthey

foto: Kino Dzieci

Festiwal Kino Dzieci 2015: Sierżant Pepper i Wyobraźnia
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *