Jako kilkulatki bały się owadów i uciekały słysząc ich bzyczenie. Dziś moje dzieci doskonale wiedzą, jak ważne są owady dla naszego życia, dla przyrody, dla Ziemi. Jeśli chcemy wychowywać dzieci na odpowiedzialnych mieszkańców naszej planety, w naszej opowieści o świecie nie może zabraknąć owadów. Projekt Makowa Łąka to zaproszenie dzieci do nauki przez zabawę oraz do prostych działań na rzecz środowiska.

W cieplejszych miesiącach często wychodzimy z dziećmi na spacery, które są nie tylko przyjemnym sposobem spędzenia czasu, ale też okazją do zdobycia wiedzy o przyrodzie w sposób znacznie ciekawszy niż z kartek podręcznika. Uczymy dzieci rozpoznawać kwiaty i drzewa, ale czy nie zapominamy o jednym z najistotniejszych elementów naszego ekosystemu – owadach, bez których natura nie mogłaby funkcjonować? Pokazywanie najmłodszym ich wyjątkowego świata jest niezwykle istotne, ponieważ pełnią one znaczącą rolę w naszym codziennym życiu. Poprzez wspólne budowanie domków dla owadów czy poznawanie i sadzenie roślin przyjaznych owadom w prosty sposób można przekazać dzieciom niezbędną wiedzę zarówno w domu, jak i na lekcjach. Jeżeli dodatkowo przez cały proces przeprowadzi je wraz z nami Pszczółka Maja – bohaterka jednej z najpopularniejszych bajek dla dzieci – nauka może okazać się prawdziwą przyjemnością.

Dlaczego nauka o ochronie owadów jest tak ważna?

Pomimo tego, że stanowią najbardziej zróżnicowaną gatunkowo grupę organizmów na świecie, ich liczebność nieustannie spada. Razem z nią maleje różnorodność roślinności. Ochronie owadów, zwłaszcza zapylających, poświęca się więc ostatnich latach bardzo dużo uwagi. To dzięki owadom aż 75-95% gatunków roślin jest w stanie wytworzyć owoce, które między innymi stanowią ważny składnik naszej diety. Dlatego też od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się o tym, jak możemy dołożyć swoją cegiełkę do ochrony owadów. Przełom wiosny i lata to idealny czas, by podzielić się tą wiedzą z dziećmi.

Stwórzmy raj dla zapylaczy – w domu i w szkole

Pszczółka Maja i jej przyjaciele są w przyrodzie niezastąpieni. Gdy maleje liczba roślin kwitnących, nie są w stanie znaleźć dla siebie wystarczającej ilości pożywienia. Jednym ze sposobów ochrony owadów i jednocześnie doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi na łonie natury jest poznawanie oraz sadzenie roślin korzystnych dla zapylaczy. Najlepiej jest wybierać gatunki, które kwitną od wiosny do jesieni. Owadom najtrudniej znaleźć pokarm, gdy kończy się kwitnienie rzepaku. Najlepszymi roślinami, które można zasadzić wspólnie z najmłodszymi są szałwia, macierzanka, mięta pieprzowa czy słoneczniki. Okolicę wokół szkoły czy domu warto jest także wzbogacić w krzewy takie jak głóg lub dzika róża, a nawet drzewa – jabłonki i czereśnie.

Pomaganie jest proste!

Wsparcie oraz ochrona owadów mogą być przyjemną zabawą nawet dla najmłodszych. W ramach akcji Makowa Łąka organizowanej przez Studio100 i wspieranej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na stronie Pszczółki Mai zamieszczono przydatne informacje oraz wskazówki dla dzieci. Dzięki nim rodzice i nauczyciele będą mogli wraz z nimi m.in. zbudować domki lub lęgowiska dla owadów. Jednym z pierwszych kroków do zainteresowania najmłodszych tym tematem może być pokazanie im filmików na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl z udziałem bohaterki bajki i skorzystanie z materiałów edukacyjnych. Rozbudzanie świadomości ekologicznej u dzieci to cel, który powinien przyświecać nam wszystkim dla dobra przyszłych pokoleń.

Nauka poprzez zabawę

Poszerzanie wiedzy przyrodniczej to jednak nie tylko edukacja, ale także okazja do odpoczynku i dobrej zabawy na łonie natury. Insekty posiadają wiele różnych zdolności, które mogą zafascynować najmłodszych – takie jak latanie, produkcja miodu czy zapylanie. Doskonale wie o tym Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które wspiera inicjatywę akcji Makowa Łąka. Chcąc zachęcić najmłodszych do odkrywania tajemnic ich świata i wesprzeć działania, można przyłączyć się do organizowanego przez OTOP Owadziego Lata, a także wziąć udział w stworzonym przez nich międzyszkolnym konkursie na najciekawiej przeprowadzoną lekcję (szczegóły: https://otop.org.pl/2021/05/obserwuj-z-otop-owady-owadzi-swiat-poznaj-polub-chron/). Wspólne obserwacje mogą stać się angażującą rozrywką dla najmłodszych, a także przyczynić się do poprawy ochrony owadów w całej Polsce i sprawić przyjemność dzieciom. Z pomocą rodziców i nauczycieli dzieci mogą mieć ogromny wpływ na zmiany i swoje środowisko.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jest jedną z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce i jednocześnie partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International. OTOP prowadzi działania edukacji przyrodniczej oraz czynnej ochrony przyrody, dzikich ptaków i miejsc ich występowania. Wśród wielu akcji, których się podejmuje, znajduje się także ochrona owadów mających ścisły związek ze środowiskiem, w którym żyją. OTOP jest między innymi organizatorem akcji Owadzie Lato mającej na celu edukowanie uczniów przedszkoli i szkół na temat ochrony owadów. www.otop.org.pl

Studio 100 

Studio 100 Media to międzynarodowa firma z siedzibą w Monachium, działająca w sektorze rozrywki dla rodzin oraz dzieci. Jest spółką zależną belgijskiej firmy Studio 100. Posiada obszerny zasób praw telewizyjnych i produkuje animowane filmy fabularne, które dystrybuuje na całym świecie. Do znanych marek Studio 100 Media należą między innymi „Pszczółka Maja” oraz „Mia i ja”.

Projekt Makowa Łąka

W 2018 roku Studio 100 Media stworzyło Projekt Makowa Łąka, którego ambasadorem została znana z serialu animowanego Pszczółka Maja. Ideą inicjatywy jest wsparcie ochrony owadów, a także dbanie o różnorodność biologiczną. W ramach projektu Studio 100 Media pokazuje dzieciom i ich rodzinom, jak proste mogą być to działania. W Polsce inicjatywę wspiera między innymi OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), czyli organizacja, która skupia się na edukacji przyrodniczej oraz czynnej ochronie przyrody, w tym także owadów.