Na Dom Zagadek trafiłam szukając pomysłu na imprezę urodzinową dla mojego syna. Potrzebowałam czegoś, co zainteresuje dwunastolatków i sprawi im frajdę. I urodziny w pokojach zagadek, okazały się strzałem w dziesiątkę. Zarówno jubilat, jak i goście zgodnie uznali, że było świetnie, a po wyjściu z tajemniczych pokoi od razu byli chętni zmierzyć się z kolejnym scenariuszem i kolejnymi zagadkami. Ale pokój zagadek to nie tylko pomysł na przyjęcie urodzinowe – to po prostu znakomita zabawa dla kilkuosobowej grupki przyjaciół, czy dla rodziny.

Pokój zagadek – na czym to polega?

Pokój zagadek (escape room) to miejsce, pomieszczenie, z którego trzeba się wydostać. Zabawa polega na tym, by w określonym czasie, rozwiązując różne zadania i zagadki, odkryć tajemnicę, która pozwala wyjść z pokoju. To trochę jak sejf – trzeba odgadnąć szyfr, żeby go otworzyć, tyle że w pokojach zagadek trzeba złamać niejeden szyfr, rozwiązać kilka zagadek, wykonać różnorodne zadania. W Domu Zagadek nad przebiegiem gry (tak, aby każdemu udało się wydostać) i bezpieczeństwem uczestników czuwa obsługa przy pomocy systemu kamer i mikrofonów umieszczonych w pokojach. Młodsi uczestnicy zabawy mają zapewnioną bezpłatną opiekę animatora.

Każdy pokój ma swój scenariusz zbudowany na określonym temacie. Mogą to być scenariusze odwołujące się do historii, filmu, wyprawy w kosmos, pobytu na bezludnej wyspie i wielu, wielu innych tematów. Przykład scenariusza? Misja archeologiczna w egipskiej piramidzie – aby się z niej wydostać, trzeba odnaleźć i rozszyfrować wskazówki. Albo: podróż w czasie, by odnaleźć szalonego profesora z filmu “Powrót do przyszłości” i sprowadzić go bezpiecznie do “tu i teraz”. Albo: stajecie się częścią komputerowej gry i uczestniczycie w niej “od środka”. Albo: podróż w kosmos, z przygodami i perturbacjami.

Pokój zagadek to zabawa grupowa. Pokoje są przeznaczone zwykle dla 2-8 osób. Scenariusze mają różne stopnie trudności.

Pokoje zagadek dla dzieci

W ostatnim czasie takich pokoi w Warszawie powstało sporo, większość jednak jest przeznaczona dla dorosłych. Dom Zagadek jest miejscem, gdzie pokoje mają opracowane alternatywne scenariusze – inne dla dorosłych, inne dla młodszych amatorów tajemnic i łamigłówek. W scenariuszach dla dzieci zagadki i zadania dostosowane są do umiejętności i poziomu wiedzy juniorów. Każda grupa, która wchodzi do pokoju zmierzyć się z wyzwaniem, ma zdalnego dorosłego opiekuna-instruktora, który w razie potrzeby podsunie wskazówki. Podpowiedzi są wyświetlane na ekranie znajdującym się w pokoju, opiekun nie wchodzi z dziećmi do środka, żeby młodzi mieli swobodę działania i próbowali mierzyć się z wyzwaniem samodzielnie.

Pokój zagadek – narzędzie edukacyjne

Pokój zagadek to emocjonująca rozrywka, angażująca intelekt, wiedzę, różnorodne umiejętności, ale też zręczność, logiczne myślenie, spostrzegawczość. Ogromnym atutem zabawy jest to, że wyzwanie podejmuje się grupowo, co świetnie uczy współpracy. Od razu pomyślałam, że to może być dobry pomysł nie tylko na urodziny, czy rodzinne popołudnie, ale też na klasowe wyjście. W Domu Zagadek jest kilka pokoi, więc większą grupę można podzielić na mniejsze zespoły. W dodatku scenariusze mają opcję anglojęzyczną, więc nie dość, że dzieci uczą się współdziałania, rozwiązywania problemów, wykorzystywania wiedzy i umiejętności, czy logicznego i kreatywnego myślenia, to jeszcze mogą szlifować język obcy.

Dla nas to na pewno nie był ostatni raz w pokoju zagadek. Dawno nie widziałam tak zaaferowanych nastolatków, więc z pewnością powtórzymy zabawę, oczywiście już w innym pokoju, z innym scenariuszem. I całkiem niewykluczone, że klasa mojego syna będzie miała pewnego dnia zagadkową lekcję angielskiego.

c

Więcej informacji o Domu Zagadek:

https://domzagadek.pl/

c

 

foto: Dom Zagadek