Co zrobić, by dzieci jadły zdrowo – w dzieciństwie i potem też, w dorosłym już życiu? Nie ma innej drogi niż edukacja. Zarówno w domu, gdzie rodzice kształtują nawyki żywieniowe dzieci od najmłodszych lat, jak i w szkole. Możemy i powinniśmy uczyć dzieci zdrowego odżywiania tak, jak uczymy matematyki czy wiedzy o społeczeństwie – nie przez zakazy, lecz rozmawiając, prowadząc tematyczne zajęcia, wspólnie gotując, dając przykład. Pomysły na edukację dla zdrowego odżywiania przygotowała Fundacja Szkoła na Widelcu.

Od 2012 roku Fundacja Szkoła na Widelcu działa na rzecz poprawy nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży. W 2017 roku fundacja stworzyła platformę edukacyjną www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl. Za jej pośrednictwem przekazuje szkołom w całej Polsce bezpłatne materiały edukacyjne przygotowane dla klas I-III: scenariusze zajęć, płyty DVD, plakaty edukacyjne, ulotki dla dzieci i dla rodziców.

W ramach platformy uruchomiona jest też „Mapa dobrych praktyk”, gdzie każda szkoła może pochwalić się swoimi przedsięwzięciami w temacie zdrowego żywienia, np. umieszczając zdjęcia szkolnego zielnika lub akcji promującej zdrowe żywienie. Dzięki tej mapie również rodzice mogą zobaczyć, jak w szkole ich dzieci prowadzi się edukację żywieniowo-kulinarną. Mapa, poza możliwością podzielenia się własnymi dokonaniami, ma być też inspiracją dla innych nauczycieli.

Możliwość przystąpienia szkół do programu jest otwarta przez cały rok. Zarejestrować się można przez platformę edukacyjną www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl

Szkoły podstawowe, które biorą udział w programie Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu mogą też wystartować w konkursie, w którym można zdobyć bardzo atrakcyjne nagrody – między innymi warsztaty kulinarne z Grzegorzem Łapanowskim, sprzęt kuchenny do prowadzenia warsztatów kulinarnych z dziećmi, szkolenie dla nauczyciela, czy klasową wycieczkę do restauracji. Szczegółowe informacje o konkursie na stronie http://dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl/strefa-dla-nauczycieli/konkurs/