“Na szczęście jest co czytać” – rzekła moja córka patrząc na paczkę, którą wręczył mi kurier. – “Już nie mogę słuchać o tym koronawirusie, a od lekcji przez internet głowa mnie boli”.
Wszyscy potrzebujemy odskoczni – nawet w normalnych warunkach. Żeby odpocząć od obowiązków i powinności, przewietrzyć umysł. Teraz potrzebujemy tego jeszcze bardziej – wytrąceni z dotychczasowego trybu życia doświadczamy szczególnych napięć, stresu i zmęczenia. Wszyscy, dzieci też. Tylko teraz tę odskocznię od rzeczywistości musimy sobie zorganizować w domu. I książki dają taką możliwość – tworząc wyobrażony, nierzeczywisty świat i pozwalając nam do niego wejść.
Na szczęście – jak zauważyła moja córka – jest co czytać, a książki można zamówić nie wychodząc z domu. Oto, co nowego ukazało się ostatnio na rynku książek dla dzieci – wybraliśmy warte uwagi tytuły i zapraszamy do lektury. Na końcu tekstu znajdziecie linki ułatwiające zakup książek.
Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki
Rózia Rewelka pojawia się na polskim rynku książek dla dzieci już po raz drugi. Wcześniej w serii książek dla młodych czytelników, na którą złożyły się: “Rózia Rewelka inżynierka”, “Ignaś Kitek architekt” oraz “Ada Bambini naukowczyni”. To były trzy książki dla dzieci ze wspaniałymi ilustracjami i równie wspaniałym przesłaniem: warto marzyć, a jeszcze lepiej spełniać swoje marzenia, mierzyć się z trudnościami i wytrwale dążyć do celu, przełamując schematy i uprzedzenia. Teraz Rózia Rewelka powraca w wersji dla nieco starszych niż poprzednio czytelników. I to nie sama, bo wraz z nią w nowej książce pojawiają się też Ada Bambini i Ignaś Kitek. Jest też niezwykłe wyzwanie, które wymaga pomysłowości, wytrwałości, nieszablonowego myślenia oraz… współpracy. Z pomocą przyjaciół uda się osiągnąć cel. Po drodze zaś można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Komiksy są super!
Lubię komiksy i niejednokrotnie już namawiałam do sięgania po nie. I – co także powtórzę po raz któryś – to nieprawda, że komiksy są mniej wartościowe niż “prawdziwa literatura”. Komiksy to odrębny gatunek, w ramach którego można znaleźć znakomite tytuły poruszające w komiksowej formie ważne tematy oraz świetne, zabawne relaksujące pozycje. Oto, co nowego komiksowego pojawiło się ostatnio:
10-12-latkom – polecam komiks “Najlepsze przyjaciółki”. To druga część bestsellerowych “Prawdziwych przyjaciółek” – opowieść o tym, co składa się na nastolatkowy świat – o szkole, przyjaźniach, emocjach, nadziejach, relacjach w grupie. Szkolne wyzwania i rozterki szóstoklasistki Sary, która zaczynając dojrzewać zastanawia się nad kwestią popularności w szkole, mody, trendów, tego jak nas widzą inni i co to ma do tego, kim naprawdę jesteśmy. Polecam obydwa tomy tej nastolatkowej historii ujętej w komiks.
Dla młodych miłośników Minecrafta Wydawnictwo Jaguar przygotowało dwie części komiksowej adaptacji “Pamiętników 8-bitowego wojownika”. Seria przygodowych książek, których akcja toczy się w uniwersum popularnej gry komputerowej bardzo spodobała się młodym czytelnikom, a teraz pojawia się w barwnej komiksowej odsłonie. To ten typ komiksu, przy którym po prostu można się świetnie bawić.
Książka do zabawy
“Pamiętnik 8-bitowego wojownika” doczekał się rownież wersji zwanej escape book. To interaktywna książeczka pełna łamigłówek i wyzwań, gdzie każda decyzja czytelnika wpływa na dalszy bieg fabuły. Trochę jak gra, tylko bez komputera. Jeśli macie wątpliwości, czy wasz junior nie spędza przed ekranem zbyt dużo czasu, podsuńcie mu tę książkę – będzie mógł pozostać w Minecraftowym świecie, ale w zupełnie innym medium.
Czarodziejka dziecięcej wyobraźni
“To prawdopodobnie najlepsza książka dla dzieci, jaką przeczytacie w tym roku” – napisał The Times. Mowa o “Złodziejaszkach” Katherine Rundell, która bywa nazywana jedną z największych żyjących pisarek dla dzieci, a z pewnością jest jedną z najbardziej nagradzanych. Jej “Dachołazy”, “Wilczerka” i “Odkrywca” zdobyły uznanie również polskich czytelników. W “Złodziejaszkach” szybka akcja, ujmujący bohaterowie i trzymająca w napięciu opowieść z pewnością wciągną juniorów. Czy kochającej wnuczce, dwóm cyrkowcom i dziewczynie-kieszonkowcowi uda się odzyskać dom dziadka i przywrócić mu radość życia? Szczerze mówiąc sama mam wielką ochotę do niej zajrzeć. I nie będę się długo opierać tej pokusie. Was też namawiam na zaglądanie do książek, które czytają dzieci – to świat wspaniałej wyobraźni i niezwykłych historii, w którym i dorosły może odpocząć i zapomnieć o codziennych troskach.
Niesamowita opowieść o historii
O serii “Ratownicy czasu” już pisałam, zastanawiając się, jak sprawić, by dzieci zainteresowały się historią (https://www.juniorowo.pl/jak-zaciekawic-dzieci-historia-czyli-co-zrobic-zeby-historia-przestala-byc-nudna/). Pierwszy tom tego cyklu sama przeczytałam z ogromną przyjemnością, a na drugi czekałam niecierpliwie. I już jest. Podczas gdy w pierwszym tomie bohaterowie – dwoje trzynastolatków – przeżywali niezwykłe przygody w epoce Mikołaja Kopernika, teraz przenieśli się w czasie do starożytnego Egiptu. I znów autorka – Justyna Drzewicka – dostarcza młodym czytelnikom zarówno znakomitej przygodowej rozrywki literackiej, jak i solidnej porcji historycznej wiedzy. I robi to idealnie łącząc jedno z drugim. Fascynująca książka! Polecam obydwa już dostępne tomy i czekam z ciekawością na trzeci.
Zakamarkowy dołek
Przesyłki od Zakamarków zawsze sprawiają wielką przyjemność zarówno mojej córce, jak i mnie. Tym razem w kopercie znalazłyśmy “Dołek”. To obrazkowa książka o takim miejscu, jakie wielu z nas może pamiętać z własnego dzieciństwa – jest trochę dzikie, rosną w nim krzaki i wystają pieńki. Dołek jest ulubionym miejsce zabaw dzieci. O wiele ulubieńszym niż najbardziej kolorowy plac zabaw. Tylko że dorośli tego nie rozumieją. I o tym właśnie jest ta książka. Jak zawsze od Zakamarków – mądra, ciekawa i uniwersalna. Znakomita i dla młodszych dzieci i dla ambitnej dziesięciolatki, jaką jest moja Marysia.
Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety
Dwa pierwsze tomy serii „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” opowiadają o kobietach, które tworzyły historię i tych, które zmieniły świat. W najnowszym tomie serii „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” młodzi czytelnicy poznają kolejne postaci wyjątkowych kobiet, ale także mogą się bliżej przyjrzeć problemowi, który jest bardzo istotny współcześnie: życiu na naszej planecie i zagrożeniom, jakie stwarza człowiek. W książce dzieci spotkają np. „rekinią mamę” – Eugenie Clark, walczącą o ochronę przyrody Kenii Wangari Maathai, założycielkę The Body Shop i jej szczególną filozofię prowadzenia biznesu z troską o środowisko, czy hinduskie obrończynie drzew z Ruchu Chipko. Bohaterki tej książki pokazują moc kobiet, ich odwagę, mądrość i nieustępliwość, ale też uwrażliwiają dzieci na kwestie środowiska naturalnego. Troska o planetę przestaje być dla dzieci abstrakcyjnym pojęciem, bo bohaterki tej książki pokazują ją bardzo konkretnie, w opowieściach o własnym życiu.
Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę
Czy każdy lubi przytulasy?
Książka, która łączy bardzo ważny temat z lekką, błyskotliwą formą. O wyznaczaniu granic, szacunku dla siebie i innych, o asertywności, komunikowaniu siebie i rozumieniu komunikatów innych ludzi. Czy każdy lubi przytulasy? I czy w każdej sytuacji musimy się na nie zgadzać? Jak sygnalizować swoje granice? Czy musimy brać udział w każdej zabawie? Skarbnica ważnych wątków, a wszystkie ujęte w lekką komiksową formę i prostą narrację.
Jeśli zachęciłam Was do książkowego odpoczynku, poniżej znajdziecie linki pomocne przy zakupie wszystkich opisanych książek.
Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki
Andrea Beaty
ilustrator: David Roberts
tłumaczenie: Łukasz Witczak
Wydawnictwo Kinderkulka
Najlepsze przyjaciółki
Shannon Hale
ilustrowała: LeUyen Pham
tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Wydawnictwo Jaguar
ESCAPE BOOK. Pamiętnik 8-bitowego wojownika. PRZEKLĘTA MEGAświątynia
Cube Kid
tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo Jaguar
Złodziejaszki
Katherine Rundell
ilustrował: Matt Saunders
tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo Poradnia K
Ratownicy Czasu – Tom 2 – Nad wodami Nilu
Justyna Drzewicka
ilustrował: Jędrzej Łaniecki
Wydawnictwo Jaguar
Dołek
Emma Adbåge
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki
Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę
Kate Punkhurst
tłumaczenie: Dorota Lachowicz
Wydawnictwo K.E. Liber
Zgadzam się albo i nie!
Rachel Brian
tłumaczenie: Maria Antonina Jaszczurowska
Wydawnictwo Debit
Książki poleca: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, blogerka, dziennikarka, mama Marysi i Tymona. Pasjonatka dobrej edukacji – tropi nowinki i nowoczesne pomysły edukacyjne, angażuje się w różnorodne działania na rzecz lepszej edukacji. Propaguje wychowanie i edukację oparte na szacunku dla dzieci. Miłośniczka książek, również tych dla dzieci i młodzieży. Najlepiej odpoczywa odwiedzając ciekawe miejsca z rodziną i doświadczając świata wspólnie z mężem i dziećmi.
1 komentarz
Przydatne informacje i linki na czas kwarantanny – Szkoła Podstawowa w Kupnie
28 kwietnia 2020 at 14:36[…] (28.04.2020) Czytanie redukuje stres – polecane książki dla dzieci – TUTAJ […]