Bezpłatne e-podręczniki już dostępne

Wirtualne wycieczki, podróże w przeszłość, animacje 3D, eksperymenty, matematyczne zadania interaktywne, które bawią, a nie nudzą – to atuty e-podręczników.  Pierwszy pakiet bezpłatnych e-podręczników jest już dostępny na stronie www.epodreczniki.pl i jest sukcesywnie uzupełniany o kolejne pozycje.

E-podręczniki są całkowicie bezpłatne i dostępne on-line nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale dla wszystkich zainteresowanych. Z e-podręczników można korzystać w każdej chwili, w każdym miejscu, w Polsce i za granicą, za pomocą komputera, laptopa, tabletu, telefonu, działają we wszystkich systemach operacyjnych i przeglądarkach internetowych.

E-podręczniki to kompletny zestaw do nauki do 14 przedmiotów począwszy od szkoły podstawowej do końca szkoły ponadgimnazjalnej. Na platformie internetowej www.epodreczniki.pl znajdą się e-podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, historii i społeczeństwa, historii, wiedzy o społeczeństwie, przyrody, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki, zajęć komputerowych, informatyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa. Pełny zestaw znajdzie się na platformie do 15 listopada 2015.

6660141181_193b4d1fb2_zE-podręczniki mają wspierać nowatorski sposób nauczania, edukację, która nie nuży, jest atrakcyjna dla ucznia. Stąd bogactwo multimediów oraz ogromny zbiór zadań interaktywnych. Pierwsza partia podręczników zawiera blisko 12 tysięcy obiektów interaktywnych, ok. 4 tysięcy filmów, ok. 25 tysięcy ilustracji i 1720 pozalekcyjnych zasobów dodatkowych. E-podręczniki nie tylko przekazują wiedzę, ale również kształtują kompetencje cyfrowe, czytelnicze i medialne. Uczą programowania. Wykorzystują  naturalną skłonność dzieci i młodzieży do wspólnej pracy i zabawy, fascynację nowymi technologiami i światem Internetu.

Wirtualny spacer po jaskini Raj bez wychodzenia z domu to jeden z przykładów unikatowych cyfrowych podróży, które uczeń znajdzie w e-podręczniku. Może odwiedzić zamekrycerski zamek w Będzinie, wchodzić do komnat i zbrojowni, wspinać się na wieżę, potem przenieść się do Czarnolasu Jana Kochanowskiego, zwiedzić Sejm, zajrzeć w kuluary Senatu,  zabłądzić na pustyni Błędowskiej. Animacje 3D przeniosą ucznia w czasie, na ulice starożytnego Rzymu, pozwolą zajrzeć do rzymskich łaźni, domów, podziwiać akwedukty, zwiedzić  Colosseum. Pozwolą odszyfrować ukryte przesłania Sumerów i tajemnice Drzwi Gnieźnieńskich.

W podręcznikach do matematyki liczba zadań jest większa niż we wszystkich dotychczas wydrukowanych podręcznikach w Polsce. To dzięki zastosowaniu interaktywnych otwartych i zamkniętych zadań generatorowych o dynamicznie zmieniających się współczynnikach. Towarzyszą im wizualizacje graficzne oraz system weryfikacji poprawności odpowiedzi.  Uczeń od razu dostaje informację zwrotną o wyniku, może ćwiczyć i bawić się do woli, jak w komputerowej grze.zgrzyciaki

Najbardziej niezwykłe są e-podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej. To wejście w dwa światy: baśniowy świat Zgrzyciaków i szkolny świat Kuby i Julki. Wielki figlarz i czarny charakter profesor Zgrzyt przenika do świata ludzi, by płatać różne figle: kradnie wszystkie przecinki, zamienia „zebry” uliczne w prawdziwe zebry, które biegają po mieście.  Uczniowie razem z Kubą i Julką wykonują różne zadania, by wszystko wróciło do normy. Wspierają ich w tym superbohaterowie ze świata Zgrzyciaków: Figo – miłośnik literatury, Anima – matematyczka i Eron – obrońca  przyrody. Twórcą kreacji graficznej jest firma Platige Image (m.in. Katedra Bagińskiego). Podręcznik zawiera wiele tekstów literackich z nagraniami aktorskimi, ćwiczeń interaktywnych, karty pracy.

2682392564_6e5ebb50c7_zE-podręczniki to inteligentne środowisko kształcenia. Uczniowie i nauczyciele będą mogli zakładać indywidualne konta lub logować się na platformie poprzez konta w dziennikach elektronicznych, tworzyć własne notatki, zasoby, wersje podręczników. Dzielić się nimi w wirtualnych klasach. E-podręczniki zawierają znacznie więcej treści niż podręczniki tradycyjne. Umożliwiają wybór i dostosowanie do indywidualnych potrzeb ucznia. Z e-podręczników mogą korzystać także rodzice we wspólnej zabawie z dziećmi i wszyscy zainteresowani. Można ich używać bez logowania.

Na platformie epodręczniki.pl nauczyciele znajdą także poradniki metodyczne, przewodniki,  pomoce  dydaktyczne. Zbiór zasobów dodatkowych w tej chwili zawiera 1725 materiałów i wciąż będzie wzbogacany. Trwają szkolenia e-learnigowe dla nauczycieli.

6659995783_0f477e5f9f_zE-podręczniki przygotowuje Ośrodek Rozwoju Edukacji wraz z partnerami. Partnerem technologicznym, twórcą platformy edukacyjnej  jest  Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej przygotowało wydawnictwo Grupa Edukacyjna. Za przedmioty humanistyczne odpowiada Uniwersytet Wrocławski, za matematykę i informatykę Politechnika Łódzka, za przedmioty przyrodnicze Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

c

źródło: materiały Ośrodka Rozwoju Edukacji

foto: Brad Flickinger, ken anderson, Ośrodek Rozwoju Edukacji

Bezpłatne e-podręczniki już dostępne
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *