Według Światowej Organizacji Zdrowia 450 tysięcy osób rocznie umiera wskutek utonięcia. W Polsce do największej liczby utonięć dochodzi w rzekach, a najczęstszą okolicznością jest kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Jak podają statystyki policyjne, od początku kwietnia tego roku utonęło już blisko 150 osób.

Do wypadków utonięcia dochodzi często podczas kąpieli w miejscach zabronionych,  podczas łowienia ryb lub z powodu niebezpiecznego zachowania nad wodą. Wciąż duży problem stanowi alkohol spożywany nad wodą – co roku powyżej 100 osób tonie będąc w stanie nietrzeźwym. Najwięcej utonięć ma miejsce w grupie wiekowej powyżej 50 lat oraz wśród dzieci w wieku 1-4 lat.

Akcja ratownicza w przypadku osoby tonącej jest jedną z najtrudniejszych do przeprowadzenia. Podejmując się jej powinniśmy myśleć przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Tonący w panice gwałtownie chwyta się wszystkiego, co jest w zasięgu jego rąk.  Jeśli widzimy, że ofiara jest spanikowana i nie współpracuje z nami, należy podpłynąć od tyłu, aby uniknąć  bezpośredniego kontaktu. Powinniśmy także taką akcję przeprowadzać bez ubrań na sobie – zminimalizuje to ryzyko chwycenia przez tonącego np. za naszą koszulkę i wciągnięcie nas pod wodę.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, aby na ile to możliwe, prowadzić akcję ratunkową tonącego z lądu. Jak mówi mgr Łukasz Iskrzycki, prezes wrocławskiego oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej: Można podać poszkodowanemu jakiś przedmiot z brzegu, np. kij, linę, żerdź. Jeżeli koniecznie jest dotarcie do niego, najlepiej wykorzystać w tym celu łódź wiosłową lub motorową, względnie kajak czy deskę ratowniczą. Kiedy jednak koniecznie stanie się wejście do wody, należy mieć ze sobą bojkę ratowniczą, pas ratowniczy lub inny niezatapialny przedmiot.

Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem akcji ratunkowej zawiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na numer WOPR 601 100 100, numer alarmowy 112 lub na pogotowie 999.  Zgłaszając jakikolwiek wypadek na początku należy podać miejsce, w którym się znajdujemy. W przypadku kiedy zgubimy zasięg czy rozładuje nam się bateria i stracimy kontakt z dyspozytorem, będzie on wiedział dokąd wysłać służby ratownicze.

Niewątpliwie warto jest znać podstawowe zasady udzielania pomocy osobie tonącej, choć najlepiej byłoby nie dopuszczać do sytuacji, w których jest ona potrzebna. Wybierając jedynie miejsca strzeżone do kąpieli zdecydowanie zmniejszymy ryzyko wypadku nad wodą. Najlepiej zawsze być w towarzystwie innych osób. Jeżeli zdarzy się, że nagle wpadniemy do wody lub złapie nas skurcz, bardzo ważne jest, by zachować spokój i nie panikować. Podstawą bezpieczeństwa nad jeziorem czy innym zbiornikiem wodnym jest także trzeźwość oraz umiejętne korzystanie ze wszystkich dostępnych atrakcji (na przykład oddawanie skoków do wody tylko w wyznaczonych do tego miejscach).

pierwsza_pomoc_tonacemu_infografika

 

źródło: Eactive

 

 

 


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.