Tego dnia odwracają się role: to dzieci odpytują dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia i przyznają im certyfikaty jej znajomości. Dorośli – miejcie się na baczności. Patrole Egzaminacyjne zrobią naloty na biura, urzędy i inne zakłady pracy, a nawet zaczepią was na ulicy. Lepiej sobie przypomnieć, ile to jest 6×7 czy 8×5.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się co roku w ostatni piątek września. W tym roku przypada 28 września. W tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy dorośli mają okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy, zabawny, niebanalny sposób – w czasie krótkich egzaminów. Ale nie takich zwykłych, trochę strasznych egzaminów, w czasie których zjada nas trema. W czasie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia egzaminatorami są dzieci, które odpytują swoich starszych kolegów oraz osoby dorosłe.

Każda szkoła może zorganizować ten dzień na trzy sposoby. Wersja minimalna to niebanalna lekcja matematyki, w czasie której nauczyciel organizuje egzamin, a uczniowie losują pytania i mają szansę otrzymać legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. W wersji standardowej działania wykraczają poza sale matematyczne: w organizację dnia angażuje się cała szkoła. Komisja Egzaminacyjna złożona z uczniów może urzędować w dowolnej sali lekcyjnej, w holu czy sali gimnastycznej. Może też urządzać lotne wypady i wkraczać do sal w czasie lekcji, by wyrywkowo odpytać z tabliczki mnożenia. A ci, którzy zdobyli tytuł eksperta, mogą wziąć udział w szkolnym konkursie logiczno-matematycznym.

Najciekawsza jest wersja rozszerzona. Tu wydarzenia dzieją się nie tylko w szkole, ale i poza nią. Lotne Patrole Egzaminacyjne zaopatrzone w losy i transparenty wychodzą na ulicę i odpytują przypadkowych przechodniów (oczywiście tych, którzy się na to zgodzą). Patrole mogą też wkroczyć do urzędów, sklepów, zakładów pracy i wszędzie tam, gdzie znajdują się ludzie. Kto odpowie poprawnie na pięć pytań z tabliczki mnożenia, otrzymuje legitymację Eksperta.

Aby wziąć udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, należy zarejestrować się na stronie organizatora. Do tej pory akces zgłosiło już blisko 1700 szkół z całej Polski. Najlepiej zrobić to od razu, bo przygotowania do zabawy zabiorą kilka dni. Trzeba przygotować sale, wydrukować materiały pomocnicze, wyznaczyć egzaminatorów i opiekunów itd.

Rejestracja trwa do 21 września. Każda placówka po rejestracji otrzyma licencję (w formie elektronicznej) i dostęp do wielu przydatnych materiałów: losów egzaminacyjnych, plakatów, łamigłówek. Zachęcamy wszystkie szkoły do rejestracji i dołączenia do tysięcy szkół z całego świata. Uczestnictwo w akcji jest świetną przygodą zarówno dla dzieci, jak i dla organizatorów.

A czy warto? Ba! Nauka tabliczki mnożenia to dla dzieci zwykle mordęga: nie dość, że trzeba wykuć na pamięć nudne działania matematyczne, to jeszcze potem trzeba je zdać na ocenę. A więc nuda połączona ze stresem, w nauce to najgorsza możliwa rzecz. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia zamienia ją w świetną zabawę, dzięki której tabliczka sama wchodzi do głowy. Czy trzeba lepszej zachęty?

Organizatorem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Wszystkie szczegóły na temat Dnia dostępne są na stronie www.wmtday.org.