Więcej niż lekcja, więcej niż kino – trwają zapisy na cykl filmowych zajęć szkolnych NHEF

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów. Projekcje realizowane są w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN. Do 10 października można zgłaszać się do programu.

Jest to projekt realizowany już ponad 10 lat. Zaczął się od spotkań w warszawskim kinie Muranów. Z czasem comiesięczne spotkania dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawitały w około czterdziestu miastach. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiane są podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omówione są również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli w formie scenariuszy lekcji opartych na tematach i wątkach z filmów.

Każdy film, który wchodzi do programu, opisany jest w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, również ze wskazaniem związku tematów poruszanych w filmach z podstawą programową. W edycji 2017/2018 dostosowano cykle filmowe do wchodzącej w życie reformy edukacji – do programu skierowanego do szkół gimnazjalnych włączone zostgały nowe klasy 7. W cyklach NHEF znajdzie się również wiele nowych tytułów. Będą to zarówno filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, jak i tytuły, które sprowadzono do Polski specjalnie do tego programu.

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (można to zrobić TUTAJ) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych.

Program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową i posiada rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wszystkie szczegóły na temat projektu znajdują się na stronie internetowej Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

A już 20 września pierwszy seans – pokaz filmu „Twój Vincent” dla nauczycieli.

materiały prasowe Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Więcej niż lekcja, więcej niż kino – trwają zapisy na cykl filmowych zajęć szkolnych NHEF
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *