Teatr – sposób na trudne tematy. O śmierci i wojnie w Teatrze Baj.

Jak rozmawiać z dziećmi na tzw. trudne tematy? O miłości, seksie, śmierci, wojnie, emocjach, sprawiedliwości, biedzie, rozwodzie… Nie ma jednej uniwersalnej recepty, a wielu rodziców obawia się, że kiedy dziecko zapyta o Boga, śmierć czy seks, nie będą umieli podjąć rozmowy. Bo to są tematy trudne także dla dorosłych. Są jednak sposoby, by je oswajać. Na przykład książki, które pomagają dotknąć tego, co trudne w bezpieczny sposób. Podobnie działa teatr.

Warszawski Teatr Baj ma w repertuarze dwa spektakle dla Juniorów, które podejmują właśnie takie trudne tematy. Jeden jest o śmierci, drugi – o wojnie i uchodźcach.

Gęś, Śmierć i Tulipan

Pewnego dnia Gęś spotyka Śmierć. Nie… Pewnego dnia Gęś zauważa Śmierć, która przecież towarzyszyła jej od zawsze, od dnia narodzin. Jak teraz zmieni się jej świat? Czy życie ze Śmiercią u boku aż tak bardzo będzie różniło się od dotychczasowego? Spektakl „Gęś, Śmierć i Tulipan” powstał na podstawie książki znanego niemieckiego ilustratora i autora – Wolfa Erlbrucha, która zachwyciła wielu czytelników na całym świecie. Erlbruchowi – mistrzowi ilustracji – udało się opowiedzieć w GĘŚ,Śmierć i tulipan - fot. Krzysztof Bieliński_BIEL1433rysunkach 
i towarzyszącym im słowach prostą historię o tym, jak Gęś spotkała Śmierć, w sposób, jaki pozwala dotknąć delikatnie, bez lęku tematu starego jak świat. Ta piękna graficznie i mądra książka nie daje jednoznacznych odpowiedzi, stąd jej uniwersalny charakter. Wolf Erlbruch stworzył książkę  trafiającą do dzieci, ale bardzo przydatną także dla dorosłych. Dużo w niej pokoju, spokoju 
i harmonii, ale jest też miejsce na radość i na smutek, jak w życiu.

„Gęś, Śmierć i Tulipan” to spektakl, który udowadnia, że lalka jest  znakomitym instrumentem do wyrażania emocji i wypowiadania uczuć. Dla dzieci – traktujących lalkę z jednej strony jako zabawkę, a z drugiej bardzo serio – może ona stać się pomocą do wyrażenia uczuć i opowiedzenia o przeżyciach, o których nie potrafią albo nie mają odwagi mówić bezpośrednio jako o własnych. Poprzez odgrywanie scenek za pomocą lalek można pomóc oswoić dzieciom to, co jest dla nich trudne, pomóc w wyrażaniu uczuć, w mówieniu o uczuciach, w przeżywaniu straty.

„Gęś, Śmierć i Tulipan”

spektakl dla widzów powyżej 10 lat

Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?

„Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reżyserii Ewy Piotrowskiej porusza ważny i ciągle aktualny temat wojny w delikatny i subtelny sposób, dzięki unikalnemu połączeniu multimediów i planu lalkowego. Dostosowany do wrażliwości oraz wieku młodych widzów, pobudza ich do refleksji nad wpływem przeszłości na teraźniejszość. Spektakl zwraca też uwagę na bardzo aktualny problem uchodźców. Pozbawieni ojczyzny mogą mieć problemy ze swoją tożsamością, mogą potrzebować pomocy. Historia ludzi z hacjendy Santa Rosa to pretekst do zwrócenia uwagi na ten problem.

Jeśli nie powiesz kto bedzie wiedzial fot. Krzysztof Bieliński_BIEL1537Twórcy spektaklu dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce, zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Przenoszą ich w lata czterdzieste ubiegłego wieku, do mrocznego okresu II wojny światowej. Droga prowadzi z Polski do Meksyku przez Rosję, Persję i Indie. Niektóre z odwiedzanych miejsc są przerażające, inne niezwykłe. Bohaterami spektaklu jest rodzeństwo – Irena i Jurek, którzy mają  zaledwie 10 i 13 lat. Wojna sprawia, że tracą kraj i rodzinę. Udaje im się przetrwać i zachować, mimo trudnych doświadczeń, siłę ducha i chęć życia.

Spektakl przedstawia odyseję Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Ich droga kończy się w Meksyku, w willi Santa Rosa, w której mogli doczekać końca wojny. Sztuka powstała na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń.

„Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”

spektakl dla widzów powyżej 12 lat

c

źródło: Teatr Baj

foto: Krzysztof Bieliński

Teatr – sposób na trudne tematy. O śmierci i wojnie w Teatrze Baj.
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *