Rodzeństwo – konflikt czy przyjaźń? Jak pomóc dzieciom budować dobre relacje?

6623655569_8a5bbbb2ff_o

Kiedy planujemy kolejne dziecko, wyobraźnia podsuwa nam piękne obrazki: rodzeństwo, które świetnie się ze sobą dogaduje, lojalnie staje wobec reszty świata, lubi się razem bawić, a w dorosłym życiu wspiera się w każdej sytuacji. Rzeczywistość weryfikuje nasze wyobrażenia. „Moje dzieci ciągle się kłócą„, „Byle drobiazg i już się biją” – skarżą się rodzice z bolesną bezradnością. Są też rodzeństwa, które w dużej mierze spełniają rodzicielskie marzenia o zgodnych zabawach i wzajemnej miłości.

Od czego zależą relacje między siostrami i braćmi? Co możemy zrobić, by były dobre i pełne bliskości?

Rodzice najważniejsi

Dla dzieci najważniejszym wzorcem jest relacja między rodzicami – mówi Małgorzata Rajchert-Lewandowska, psycholog i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem. – Miłość między rodzicami, ich porozumienie i wzajemna bliskość są źródłem dobrych relacji i miłości dla całej rodziny. Gdy rodzice czują się bezpiecznie w małżeństwie, mają oparcie w partnerze, wtedy znajdują w sobie wewnętrzną przestrzeń dla dzieci. Dzieci zawsze uważnie obserwują rodziców – czy ze sobą rozmawiają, jak się do siebie odnoszą. Poczucie bezpieczeństwa mają wtedy, kiedy widzą, że rodzice się szanują, dogadują, potrafią rozwiązywać pojawiające się problemy i konflikty. Dzieci, jak barometr, wyczuwają napięcia między dorosłymi, ich niepokój czy niepewność. W takiej sytuacji budzi się w nich lęk, każde wycofuje się w swoją samotność. Rodzeństwo nie ma wówczas więzi, bo nie ma spoiwa w postaci miłości rodziców.*

rodzeństwo od dzieciństwa do starościRelacja między rodzicami jest fundamentem, na którym opiera się cała rodzina. Jednak na niej nie kończy się budowanie rodzinnych więzi. Ważne jest bowiem również to, co łączy rodziców z dziećmi, w tym – każde z rodziców z każdym z dzieci indywidualnie. Od jakości tych „połączeń” zależy jak blisko (lub jak daleko) są ze sobą dzieci.

Rodzeństwo potrzebuje czasu dla siebie

Trudne, a właściwie niemożliwe jest budowanie relacji zdalnie. Bliskość emocjonalna rodzi się i wzmacnia w czasie, który spędzamy razem. Dlatego ważne jest, żeby mama i tata mieli trochę czasu dla siebie – na rozmowy, seks, czasami wyjście tylko we dwoje, wspólną pasję. Równie ważny jest czas, który cała rodzina spędza razem – wtedy wzmacniają się więzi, ustala rodzinny porządek, rodzą wspólne zainteresowania. Istotne jest jednak także to, by każdy z rodziców spędzał trochę czasu z każdym z dzieci osobno. Kontakt rodzic-dziecko jeden na jeden jest dla obojga intensywny, intymny i niezwykle wartościowy. rodzeństwo potrzebuje czasu na budowanie relacjiTo są właśnie chwile, kiedy możemy usłyszeć od dziecka bardzo osobiste zwierzenia, to są chwile, kiedy rodzic ma okazję zobaczyć swoje dziecko wyraźniej niż kiedykolwiek – jakie jest, co lubi, co je uszczęśliwia, a co martwi, jakie są jego mocne strony, w czym potrzebuje pomocy.

Jeszcze jeden „rodzaj” czasu jest bardzo ważny dla budowania dobrych relacji w rodzeństwie – czas, który dzieci mogą spędzić ze sobą, bez aktywnego udziału dorosłych, bez pośpiechu, na swobodnej zabawie (o znaczeniu takiego czasu czytaj więcej w tekście Dzikie harce). Rodzeństwo powinno mieć taki czas od wczesnego dzieciństwa i przez wszystkie kolejne lata. Nawet jeśli oznacza to rezygnację z lekcji gry na pianinie, kursu języka obcego, czy zajęć szachowych.

rodzeństwo się bawi

Z własnego doświadczenia

Zauważyłam, że moje dzieci, odkąd mają dla siebie więcej czasu (poluzowaliśmy plany weekendowe) mniej się kłócą, lepiej współpracują w zabawie, mają dla siebie nawzajem więcej życzliwości i cierpliwości, a ewentualne spory zdarzają się coraz rzadziej. Kiedy zaglądam do ich pokoju podczas ich wspólnej zabawy, rozczula mnie widok Hana Solo, Luka Skywalkera i Lorda Vadera, którzy właśnie wpadli na herbatkę do Słonecznego Rancho Lego Friends oraz szeregu pluszaków, które zaległy w oddziale ratunkowym, a doktor Junior i ratowniczka Mała uwijają się bandażując złamane kończyny miśków i opatrując rany lalek. Razem, zgodnie, nieustannie tworząc i negocjując (pokojowo) kolejne elementy scenariusza zabawy.

* fragment artykułu, który ukazał się w miesięczniku Gaga – polecam lekturę, artykuł dostępny tu.

tekst: Elżbieta Manthey

foto: woodleywonderworks, Nan Palmero, Patrick, Carrie

 

Rodzeństwo – konflikt czy przyjaźń? Jak pomóc dzieciom budować dobre relacje?
4.5 (90%) 12 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *