Dziś polecamy trzy książki dla młodszych juniorów:

O zbyt wielu gadżetach i wielkim wybuchu

napisał Patrick McDonnell w sympatycznej historii TEK. Nowoczesny jaskiniowiec. To książka w formie tabletu, dlatego przed rozpoczęciem lektury trzeba wpisać hasło. Jej tekst jest skrótowy jak sms z załączonym zdjęciem-ilustracją, a w prawym górnym rogu widać ikonę rozładowującej się baterii.  Zaczyna się jak baśń, ale jest historią, która mogła się wydarzyć zarówno dawno temu jak dziś. Jej bohaterem to prehistoryczny osobnik, który nie chce wychodzić z jaskini – siedzenie w niej stało się dla niego bardziej atrakcyjne, niż zabawa i kontakt z innymi. Uzależniony od elektronicznych gadżetów spędza czas w wirtualnym świecie, gdy tymczasem „Czas uciekał bezpowrotnie”… W realnym świecie zachodzi ewolucja – Teka omijają jej kolejne etapy, których nie rejestruje. Jego ograniczony zasób słów pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą nas z powrotem wpędzić do jaskini. Czasem jedynym ratunkiem jest wstrząs; gdy pada bateria, mamy szansę dostrzec prawdziwe piękno świata, radość z bycia wśród przyjaciół oraz przyjemność z patrzenia w gwiazdy. Odkrywanie wszystkiego na nowo i odkrycie w sobie wynalazcy… Książka aktualna i potrzebna.

O książkach, które ratują życie i o okularach

przeczytacie w Kajtek, uważaj! Jennifer Berne. Jak sugeruje podtytuł: Mały miłośnik książek zakłada okulary, to opowieść dla dzieci, które zaczynają nosić okulary – na odwagę i zachętę oraz dla ich kolegów – by pomyśleli nad tym, kiedy i w jaki sposób mogą sprawić komuś przykrość. Tytułowy bohater to szpak Kajtek często bywający w bibliotece. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jest dalekowidzem i powinien nosić okulary, na jego widok przyjaciele reagują śmiechem… Jak poradzi sobie z tą sytuacją? Warto sprawdzić, bo Kajtek ujmuje pozytywną pewnością siebie i otwartością w komunikowaniu swoich uczuć. Ma mocne oparcie w sobie, jest pomysłowy i potrafi zachęcić do działania innych. Kajtek, uważaj! to opowieść o roli i sile książek. To dzięki nim nasz bohater wie, co łączy Bena Franklina, Gandhiego i Johna Lennona. Poza tym, że byli wybitnymi, rozpoznawalnymi i twórczymi ludźmi – nosili okulary! Wybór akurat tych postaci świadczy o szerokim zakresie zainteresowań i lektur Kajtka, który czytał również o greckim uczonym i wynalazcy Archimedesie (niespodziewanie przyjdzie mu on z pomocą). Autorem bardzo ładnych i barwnych ilustracji w książce jest Keith Bendis, z którego pomocą autorka stworzyła cały „szpakowaty” mikrokosmos Leśnego Miasteczka wraz z jego mieszkańcami: bibliotekarką Panią Zaczytaną, Doktorem Sokolim Wzrokiem czy panem Stabilnym Skrzydłem, instruktorem latania.

O króliku, który nie lubił być sobą oraz o przyjaźni

opowiedział Julian Gough, a jego historia nie byłaby tak zabawna jak jest, gdyby nie świetne, utrzymane w zimowej kolorystyce ilustracje Jima Fielda. Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika zaczyna się od kradzieży… Złodziejem jest Królik – ekspert od grawitacji, która omal nie zabiła jego dziadka. Nie wie, co to zabawa i jak wszystkie króliki praktykuje pewien niesmaczny zwyczaj (ten wątek to znakomity pretekst do lekcji o systemie trawiennym królika i wyjaśnieniu słowa „cekotrofia”). A ponadto ciągle zrzędzi, bo nie lubi być sobą. Ofiarą kradzieży pada dobroduszna, a wręcz naiwna Misia. Postać niezwykle delikatna i taktowna, która ocenia nie działania, ale intencje. Misia nie tylko ratuje Królika przed Wilkiem – to dzięki niej odkrywa on, że uśmiechanie się nie boli i że dobrze robić coś razem. „Skoro i tak nie lubisz być królikiem, może zostałbyś w mojej jaskini i razem ze mną pobyłbyś niedźwiedziem”? – proponuje Misia, chcąc pokazać Królikowi, że można żyć inaczej. Ciesząc się z małych rzeczy, patrzeć na świat z optymizmem, być otwartym na innych. Co wyniknie z tej znajomości, która zaczyna chyba przeradzać się w przyjaźń? Może odpowiedź znajdziemy w kolejnej części, która jest zapowiadana na ostatniej stronie.

c

TEK. Nowoczesny jaskiniowiec

Patrick McDonnell

Wydawnictwo Kinderkulka

c

c

Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary

Jennifer Berne

Wydawnictwo Prószynski i S-ka

c

c

Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika.

Julian Gough

Wydawnictwo Zielona Sowa

c

c

recenzuje: Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie.