Planetarium Toruń – kosmiczna podróż

To jest seans, który oglądamy z otwartą buzią. Trochę dlatego, że siedzimy na mocno odchylonych do tyłu fotelach, ale przede wszystkim z zachwytu nad tysiącami gwiazd, które wirują nad nami na kopule o średnicy 15 metrów. Foteli jest 196 ustawionych wokół  projektora RFPII niemieckiej firmy Zeiss, który sam wygląda jak prawdziwa stacja kosmiczna – z obrotowymi modułami i sferycznymi oknami soczewek. Projektor przyciąga wzrok na równi z obrazami, które wyświetla, nic dziwnego, że statek kosmiczny, na pokładzie którego przemierzamy Układ Słoneczny, kształtem przypomina właśnie owo niezwykłe urządzenie.

DSC00832Pokaz, w którym wziąłem udział wraz z rodziną, nosił tytuł „Cudowna Podróż” i był 40-minutową animacją pokazującą jak z bliska wygląda Księżyc, Słońce oraz planety Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się dlaczego na Jowiszu trwają wieczne wichury, ile księżyców ma Mars i z czego zbudowane są pierścienie Saturna. Była też niezwykła historia Wielkiej Niedźwiedzicy, w którą zamieniła się grecka bogini Kalisto oraz lekcja poglądowa na temat różnych gwiazdozbiorów na rozgwieżdżonym, nocnym niebie. A wszystko pokazane na sferycznym ekranie – suficie budynku, który niegdyś służył jako wielki magazyn miejskiego gazu. Pokaz „atakował” przede wszystkim zmysł wzroku (Tata – szepnął mi do ucha syn – aż mi się w głowie kręci!), ale wrażenie robi również doskonała jakość dźwięku, który dochodzi do widzów ze wszystkich stron. Krótko mówiąc, czterdzieści minut zleciało nie wiadomo kiedy, a opuszczając salę Planetarium moje dzieci natychmiast zadały pytanie: A możemy jeszcze raz?

„Cudowna Podróż” to jeden z wielu pokazów w toruńskim Planetarium. Są też „Barwy kosmosu” przekonujące, że wszechświat jest o wiele bardziej kolorowy, niż nam się to wydaje, „W poszukiwaniu życia” poruszający historię rozwoju życia na Ziemi i kwestię jego obecności na innych planetach, czy „Mój kumpel Niko” będący familijną opowieścią o Mikołaju Koperniku i jego badaniach.sala Geodium

Seanse w sali projekcyjnej to nie jedyna atrakcja Planetarium. Są jeszcze dwie interaktywne wystawy: Geodium i Orbitarium. Ta pierwsza poświęcona jest Ziemi jako planecie i poprzez różnego rodzaju instalacje tłumaczy czym są różnego rodzaju zjawiska i procesy geologiczne. W centralnym miejscu sali oglądamy globus o średnicy ponad 2 metrów. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można się przekonać, skąd na Ziemi bierze się dzień i noc oraz cztery pory roku.

Orbitarium natomiast tłumaczy procesy i zjawiska zachodzące we wszechświecie, a jego największą – dosłownie – atrakcją jest model sondy kosmicznej Cassini w skali 1:2. Naciskając odpowiednie guziki na pulpitach wokół niej, podświetlamy i uruchamiamy poszczególne jej urządzenia – kamery, żyroskopy, silniki itp. Wszystkie urządzenia w obu wystawach są interaktywne: można dotykać, kręcić, przesuwać, pompować, uruchamiać i przełączać. Instalacje świecą, dymią, iskrzą, wydają dźwięki (na ciszę w czasie zwiedzania nie ma co liczyć) i na sto innych sposobów oddziałują na zmysły juniora. Wizyta w każdej sali trwa również około 40 minut. W czasie zwiedzania ryglowane są drzwi, dzięki czemu unikamy tłoku, a jeśli opis danego zjawiska nie wystarczy, śmiało można pytać obsługę, która chętnie wytłumaczy dlaczego, po co, skąd, gdzie i jak.

Orbitarium - ToruńGorąco polecam wizytę w toruńskim Centrum Popularyzacji Kosmosu zarówno jako cel wakacyjnej wyprawy jak i zorganizowanej, szkolnej wycieczki. Dzięki niebanalnej lekcji nasz junior nie tylko przyswoi mnóstwo twardej wiedzy o Ziemi i kosmosie, ale przede wszystkim zarazi się ciekawością otaczającego go świata i wszechświata. Wizyta na ul. Franciszkańskiej może stać się dla niego początkiem przygody na całe życie. Przygody z nauką.

Działające od 1994 roku toruńskie Planetarium szybko stało się jedną z największych atrakcji tego malowniczego miasta. A jego dodatkowym atutem jest położenie w samym sercu pieczołowicie odrestaurowanej, wypełnionej zabytkami, knajpkami i sklepami starówki, która tętni życiem o rana do późnej nocy.

Autor: Wojciech Musiał

zdjęcia: Planetarium Toruń, archiwum autora

Centrum Popularyzacji Kosmosu DSC00821„PLANETARIUM – TORUŃ”
ul. Franciszkańska 15 – 21
87 – 100 Toruń

W okresie wakacyjnym kasa czynna:

w poniedziałki w godz. 10:15 – 15:15

od wtorku do piątku w godz. 10:15 – 17:15

w soboty w godz. 10:45 – 18:00

w niedziele w godz. 10:45 – 16:45

Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *