OSEA – Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej w Poznaniu

To już piąta edycja wydarzenia, które zagościło w kalendarzu osób zaangażowanych w oddolną zmianę myślenia i praktyk edukacyjnych w naszym kraju. Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej, które w tym roku organizowane jest w Poznaniu jest spotkaniem w szerokim gronie osób zaangażowanych w różnorodne alternatywne nurty edukacyjne, osób wdrażających innowacyjne zmiany w edukacji systemowej, ale i działających poza nią. W ramach OSEA odbędą się warsztaty, prelekcje, panele dyskusyjne, spotkania sieciujące, szeroka wymiana doświadczeń. Spotkanie ma na celu stworzenie okazji do dyskusji, wymiany myśli, czy inspiracji, dzielenia się własnymi doświadczeniami, ale i nawiązania nowych kontaktów i współpracy.

OSEA w Poznaniu – tematy

Organizatorzy w tej edycji chcą zachęcić do podjęcia dyskusji wokół następujących tematów:

Przyroda/natura/ekologia w edukacji, harmonijny, ekologiczny rozwój, przedszkola i szkoły leśne, ekologia dzieciństwa, poszukiwanie harmonii i holistycznego podejścia do rozwoju, bliskość i kontakt z naturą.

Uważność/komunikacja/relacja w edukacji, rodzicielstwo bliskości, komunikacja bez przemocy, emocje, potrzeby, zaufanie, akceptacja, szczerość, kręgi, praca z ciałem, superwizje, demokracja w edukacji.

Neuroedukacja, czyli nauka o tym jak uczy się mózg, tworzenie środowisk przyjaznych poznawaniu, wspierające holistyczny rozwój, procesy uczenia się, swobodna zabawa, naturalna ciekawość, entuzjazm, pasja, eksploracja, eksperymenty, sztuka…

Rozkład jazdy, czyli co czeka uczestników OSEA.

W tej edycji spotkamy się z różnymi formami wydarzeń, odbędzie się 11 warsztatów poświęconych między innymi szeroko rozumianej agresji wśród dzieci, mini mediacjom, czy towarzyszeniu dziecku w odkrywaniu świata i rozwoju jego osobowości w autonomii i szacunku. Odbędzie się również kilkanaście mini wykładów, gdzie prelegenci i prelegentki opowiadać będą m.in o roli sztuki i estetyki w rozwoju człowieka, o sposobach wspierania kreatywności, o naturalnych placach zabawach… Warto zwrócić uwagę na panel poświęcony możliwościom wprowadzania zmian w systemie edukacji, o roli lidera i pracy zespołowej w transformacji i o kształtowaniu przestrzeni szkoły tak, aby była bardziej przyjazna. Gośćmi tego panelu będzie dyrektorka szkoły w Radowie Małym pani Ewa Radanowicz wraz z 3 nauczycielkami. Radowo to nieduża miejscowość, gdzie udało się zrobić wyłom w systemie edukacji i prowadzić szkołę w absolutnie nowatorski sposób.

Nie-zwykła publiczna szkoła – Radowo Małe – reportaż Juniorowa

Zorganizowane zostaną również panele dyskusyjne poświęcone pozytywnym przykładom działań w edukacji systemowej i możliwościom tworzenia szkół demokratycznych czy przedszkoli leśnych w naszym kraju. W tej edycji OSEA obędzie się również zjazd twórców i entuzjastów przedszkoli i szkół leśnych w naszym kraju.

Znacznie więcej możecie zobaczyć zaglądając bezpośrednio na harmonogram wydarzenia

https://drive.google.com/file/d/0B3rB_LT666lWRzlNdUxwNVZyVWM/view?usp=sharing

Czas i miejsce akcji

Wydarzenie odbywać się będzie przez dwa dni, w weekend 10 – 11 czerwca. Miejsce to Centrum Kultury Amarant na poznańskich Jeżycach w centrum miasta.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny prowadzące przedszkole domowo–leśne i wolną szkołę NaBosaka w Mosinie pod Poznaniem oraz Fundacja Boczne Drogi prowadząca Wolną Szkołę Pracownię w Zielonej Górze. Obie grupy kierują się w swoich działaniach wielkim szacunkiem dla człowieka i natury, tworzą przestrzenie akceptacji i szczerości, bliskie są jej idee edukacji wolnościowej, czy rodzicielstwa bliskości.

STRONA INTERNETOWA WYDARZENIA

https://oseapoznan.wordpress.com/

 

Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *