Najpierw gimnazjum, teraz liceum

Gimnazja, które na skutek reformy edukacji przekształcają się w licea nie figurują w rankingach, którymi często kierują się rodzice i nastolatkowie przy wyborze dalszej ścieżki edukacji. To kolejny argument za tym, by nie rankingi potraktować jako uzupełniające, a nie podstawowe źródło wiedzy o szkole.

Najpierw gimnazjum

Jedną z takich szkół jest warszawskie Gimnazjum na Twardej, które przekształca się w LCV Liceum Ogólnokształcące i otwiera od 1 września 2017 r. cztery  klasy pierwsze  na poziomie szkoły średniej. Gimnazjum na Twardej od początku swojego istnienia niezmiennie pozostaje w ścisłej czołówce warszawskich gimnazjów pod względem poziomu nauczania, wyników egzaminu gimnazjalnego i kontynuacji nauki przez absolwentów w renomowanych liceach. Szkoła od lat słynie z wyjątkowo dużej liczby laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych. Od wielu lat jest szkołą dwujęzyczną, a tworzone liceum stanowić będzie kontynuację kształcenia młodzieży uzdolnionej  językowo na poziomie ponadgimnazjalnym.

Gimnazjum na Twardej realizuje też ciekawe projekty edukacyjne i społeczne. Projekt „Jak pięknie się różnić” realizowany w roku szkolnym 2015/16 i 2016/2017 uświadamiał młodzieży, jak mimo licznych różnic jesteśmy podobni, uczył zrozumienia, empatii, wrażliwości i wyrozumiałości. Odbyły się tematyczne godziny wychowawcze, spotkania, happeningi i debaty. Projekt „Pomost, czyli poznać, połączyć, pozyskać”, który umożliwił uczniom lepsze poznanie pokolenia własnych dziadków, zrozumienie starszych ludzi i pozyskanie ich doświadczenia oraz mądrości życiowej. Pozwolił także włączyć się starszemu pokoleniu w życie wnucząt – uczniów gimnazjum. Przy ogromnym zaangażowaniu całej społeczności szkolnej gimnazjum, we współpracy z Fundacją Dzieci Afryki w ramach projektu „Budujemy szkołę w Afryce” powstała szkoła podstawowa w Kiruddu na półwyspie Koja przy północnym brzegu Jeziora Wiktorii. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W latach 1942-1952 półwysep Koja zamieszkiwało ponad trzy tysiące polskich Sybiraków, którzy przybyli tu z armią gen. Andersa. Dziś pozostał po nich biało-czerwony cmentarz, domy budowane na polski model i wspomnienie w pamięci najstarszych mieszkańców półwyspu. Projekt „Przed oczyma duszy mojej” (2014/2015) to wyjątkowe przedsięwzięcie, które zostało nagrodzone w V edycji konkursu Nowej Ery „Projekt z klasą”. Głównym celem projektu było przezwyciężanie barier i stereotypów dotyczących dzieci i młodzieży niewidomej lub słabowidzącej. Poprzez działania teatralne, warsztaty fotograficzne i poetyckie gimnazjaliści uczyli się otwartości na inność, ale także współpracy w grupie i poczucia odpowiedzialności za wspólną pracę.

Potem liceum

Przygotowana oferta edukacyjna LCV Liceum Ogólnokształcącego, które wyrośnie na fundamentach edukacyjnych Gimnazjum na Twardej to:
– klasa dwujęzyczna angielska, matematyczno-fizyczna z drugim językiem niemieckim lub hiszpańskim
– klasa dwujęzyczna angielska, humanistyczna (język polski, historia), drugi język niemiecki lub hiszpański
– klasa dwujęzyczna niemiecka, biologiczno-chemiczna, drugi język angielski
– klasa matematyczno-geograficzna, z rozszerzonym językiem hiszpańskim, drugi język angielski.

W każdej z proponowanych klas dwujęzycznych uczeń ma szansę opanować dwa języki obce na wysokim poziomie (pierwszy język realizowany jest w trybie dwujęzycznym, a więc wybrane przedmioty nauczane są w tym języku, zaś drugi język nauczany jest w trybie rozszerzonym, przy zwiększonym wymiarze godzin).

Wzmocnieniem kształcenia w zakresie przedmiotów przyrodniczych będzie współpraca szkoły z warszawskimi uczelniami wyższymi Uniwersytetem Warszawskim (z Wydziałem Fizyki oraz Instytutem Lingwistyki Stosowanej) a także z Politechniką Warszawską (z Instytutem Mikroelektroniki i Optoelektroniki), w ramach której uczniowie liceum będą uczestniczyć w cyklicznych wykładach, warsztatach oraz korzystać z laboratoriów uczelnianych.

Ambicją szkoły jest utrzymanie dotychczasowego wysokiego poziomu kształcenia. Będzie ona miejscem nauki dla ambitnych, niebanalnych i twórczych umysłów – młodzieży chcącej się uczyć w myśl maksymy: „Nie trać czasu, zainwestuj w siebie”.

LCV Liceum Ogólnokształcące zaprasza na dzień otwarty 12 maja 2017 o godz. 17:30

c

materiał promocyjny Gimnazjum na Twardej

Najpierw gimnazjum, teraz liceum
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *