MÓW ZA SIEBIE – Projekt: OJCIEC

„Projekt: OJCIEC” to autorski projekt teatralny, który opowiada o tym, jak wygląda doświadczenie rodzicielstwa z perspektywy ojców. Pozwala przyjrzeć się temu, jak młodzi mężczyźni odnajdują się dzisiaj w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek w podejściu do wychowywania dzieci i jak udaje im się godzić obowiązki rodzicielskie z zarabianiem na utrzymanie rodziny, jakie są oczekiwania wobec ojców (ze strony ich rodzin i społeczeństwa) i czy ojcowie są w stanie im sprostać. Spektakl porusza również temat praw ojca.

Scenariusz jest kompilacją tekstów ojców, którzy piszą blogi i książki na temat ojcostwa oraz autorskich tekstów aktorów – ojców biorących udział w spektaklu. „Projekt: OJCIEC” jest „odpowiedzią” na „Projekt: MATKA”- spektakl, który ukazuje doświadczenia rodzicielstwa z perspektywy mam (premiera wrzesień 2014 w Ośrodku Teatralnym Kana, scenariusz i reżyseria – Mateusz Przyłęcki). Oba spektakle zostały zrealizowane w Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie.

MÓW ZA SIEBIE to cykl prezentacji twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazywane są przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski, od 2014 roku były to m.in. Teatr Amareya (Gdańsk), Teatr Brama (Goleniów), Teatr Biuro Podróży (Poznań), Teatr Chorea (Łódź), Teatr Kana (Szczecin), Teatr Porywacze Ciał (Poznań), Teatr Realistyczny (Skierniewice), Teraz Poliż (Warszawa). Ich twórczość – podejmowane tematy, estetyka przedstawień, metody pracy, a także sposób funkcjonowania – forma instytucjonalna, miejsce pracy, czas trwania – są bardzo zróżnicowane. Łączy je to, że zazwyczaj stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości.

Celem projektu MÓW ZA SIEBIE jest rozpoznanie różnorodności środków wyrazu i praktyk polskich grup teatralnych, a tym samym ujawnienie często niedostrzeganych zróżnicowań na mapie teatralnej Polski i nasycenie jej nowymi szczegółami.

Projekt: OJCIEC

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Przyłęcki

Aktorzy: Tomasz Grygier, Krzysztof Sanecki, Piotr Starzyński

Muzyka: Michał Sarapata

Szczegóły na stronie Teatru Kana

Najbliższy spektakl

31 marca godz. 20:00

w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Informacja i zdjęcia – Teatr Kana

MÓW ZA SIEBIE – Projekt: OJCIEC
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *