Wszystko zaczęło się od korepetycji z matematyki, których w 2004r. Salman Khan zaczął udzielać swej dwunastoletniej kuzynce. Ten absolwent wydziału matematyki Massachusetts Institute of Technology początkowo używał notatnika Yahoo’s Doodle, ale szybko przekonał się, że najskuteczniejsze będą krótkie filmy zamieszczane na Youtube. Jego filmowe miniwykłady tak szybko zdobyły popularność, że Khan postanowił odejść z etatu i całkowicie skupił się na tworzeniu kolejnych odcinków swojego edukacyjnego serialu. Wkrótce założył Khan Academy, która rozrosła się do imponującego przedsięwzięcia o międzynarodowym zasięgu. Obecnie akademia jest organizacją non-profit udostępniającą kilka tysięcy filmów z zakresu m.in. matematyki, historii, fizyki, astronomii czy ekonomii. Wiele z nich jest dostępne z polskimi napisami dzięki polskiemu oddziałowi Khan Academy, czyli fundacji Edukacja dla Przyszłości.

kh6Każdy chętny może korzystać z zasobów Khan Academy całkowicie za darmo, wystarczy komputer z dostępem do internetu oraz dobre chęci. Wszystkie filmy są dostosowane do poziomu wiedzy korzystającego. Na przykład kurs matematyczny możemy rozpocząć od 1+1=2 i w swoim tempie dojść nawet do poziomu akademickiego. Oczywiście można również przeskoczyć na dowolny temat, który nas interesuje czy sprawia trudności, czyli korzystać z zasobów biblioteki w sposób nieliniowy. Każde zadanie generowane jest w sposób losowy, a więc nigdy nie zabraknie materiałów do ćwiczeń i powtórzeń. Filmy są interaktywne, dzięki czemu jednym kliknięciem można uzyskać podpowiedzi lub przeskoczyć na inny, powiązany z danym tematem film. Do dyspozycji mamy również narzędzia dodatkowe: można zdobywać punkty i oznaki, specjalna mapa pokazuje miejsc na naszej edukacyjnej ścieżce oraz obszary nadal nie zbadane, a postępy w nauce pokaże rozbudowana statystyka.

kh5Biblioteka filmów Khan Academy jest również narzędziem dla nauczycieli i korepetytorów, którzy mogą śledzić postępy uczniów, również w czasie rzeczywistym. Dzięki możliwości stworzenia profilu klasy nauczyciele mają wgląd w postępy całej swojej grupy, mogą też śledzić rozwój każdego podopiecznego osobno. Dzięki temu są w stanie szybko określić, którzy uczniowie wymagają większej uwagi i w jakim obszarze.

Filmy Khan Academy tworzone są po angielsku, dzięki czemu mogą łączyć naukę danego przedmiotu z przyswajaniem języka angielskiego. Dla uczniów, którzy nie posługują się angielskim w stopniu wystarczającym, polski oddział akademii tworzy filmy opatrzone polskimi napisami. Ich pełny wykaz znajduje się TUTAJ. Stale uzupełniana jest również baza filmów dla osób niesłyszących.

Wielu uczniów lubi rywalizację, a zdobywanie odznak jest dla nich wyzwaniem. Podobno niektóre dzieci tak mocno wciągają się w grę o punkty zaproponowaną przez Khan Academy, że w pogoni za odznakami potrafią dojść do poziomu akademickiego! Zdobywanie odznak jest jednak tylko dodatkiem. Najważniejsza jest przyjemność poznawania świata w całej jego złożoności, dzięki Salmanowi Khanowi podawana w sposób lekki i klarowny. Dzieci zdobywają bezcenny kapitał na przyszłość: wiedzę oraz brak lęku przed rachunkiem różniczkowym, chemią organiczną, podziałem komórkowym i innymi “straszydłami” na drodze edukacji.

Autor: Wojciech Musiał na podstawie materiałów fundacji Edukacja dla Przyszłości oraz Wikipedii.

.

Zdjęcia: Edukacja dla Przyszłości