Wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im, ile radości dają książki! – to hasło przewodnie akcji “Czytam sobie” zapoczątkowanej w 2013 roku. Celem Akcji „Czytam sobie” jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. Dzięki akcji “Czytam sobie” pierwsze nudnawe czytanki o Ali i Asie to już przeszłość! Okazuje się, że można stworzyć teksty, które wprowadzają dzieci w czytelniczy świat w sposób, który zafascynuje każdego Juniora!

logo_akcjacs_zielony-bialyWydawnictwo Egmont zaprosiło do współpracy wielu wybitnych autorów książek dla dzieci i ilustratorów. Efektem jest bogata, różnorodna i wciąż się powiększająca kolekcja książek podzielonych na 3 poziomy:

Poziom 1 – Składam słowa

Poziom 2 – Składam zdania

Poziom 3 – Połykam strony

Wszystkie książki łączą w sobie ciekawą dla młodego czytelnika treść z dbałością o formę. Duża czcionka, odpowiednia ilość tekstu na stronie – dla młodszych mniej, dla bardziej zaawansowanych nieco więcej. Dodatkowo w każdej książeczce są naklejki, dyplom sukcesu oraz – dla chętnych – pytania, do tekstu.

Składam słowa, czytam sobie

Czy da się napisać baśń o królu, czarodzieju i magicznym napoju, nie używając żadnego z tych słów? – zastanawia się Wojciech Widłak, autor znanych i bardzo lubianych przez dzieci opowieści o Panu Kuleczce. Dlaczego autor miałby nie używać słów “król”, czy “czarodziej”? Bo w książeczkach Poziomu 1 serii “Czytam sobie” nie ma “ó”, ani “cz”. Proste zdania bazują na 23 podstawowych głoskach i nie zawierają dwuznaków, co sprawia, że mogą po nie sięgać bardzo początkujący czytelnicy i czytać je zupełnie samodzielnie. A samodzielne przeczytanie całej książki daje poczucie sukcesu! I – co bardzo ważne – książeczki serii “Czytam sobie” to ciekawe i barwne opowieści, a nie tylko ćwiczenia z czytania.

Dziś przedstawiamy 3 książeczki z tej serii. Niebawem w Juniorowie kolejne recenzje tytułów z wszystkich trzech poziomów.

75920071_syrop-maga-abrakabry_250x321_FFFFFF_scl

c

Dla miłośników baśni – “Syrop maga Abrakabry”

Wojciech Widłak napisał baśń, jak z tysiąca i jednej nocy. O królu, czarodzieju i magicznym napoju. Tylko prostszą. Mag Abrakabra jest bardzo ambitny i z chęcią zająłby miejsce sułtana Abduli. Knuje więc plan, jak za pomocą magii pozbawić sułtana tronu i zająć jego miejsce. Ostatecznie jednak, jak w każdej baśni, plan maga obraca się przeciw niemu. Pastelowe ilustracje Anny Sędziwy doskonale uzupełniają baśniowy klimat tej opowieści.

35c8ceeda50ec4db35df859516e8d92f
75921259_figle-w-fokarium_392x500_FFFFFF_scl
c
Dla ciekawych świata pasjonatów przyrody – “Figle w fokarium”

Helskie fokarium to niezwykłe miejsce, a “Figle w fokarium” to książeczka dla tych, którzy lubią z książek dowiadywać się czegoś o świecie. “Figle w fokarium” należą do cyklu “Czytam sobie FAKTY”, w którym znajdziemy opowieści o prawdziwych wydarzeniach i miejscach. Z tej książki młodzi miłośnicy przyrody dowiedzą się nieco o fokach oraz o tym, jak funkcjonuje fokarium i czym zajmują się jego pracownicy. Fokarium opisał Marcin Sendecki, a zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło, której rysunki dobrze znają czytelnicy “Świerszczyka” oraz wielu polskich i zagranicznych książek.

75921291_star-wars-droga-mocy_392x500_FFFFFF_scl

c

Dla fanów “Gwiezdnych Wojen” – “Droga Mocy”

Kiedy byłam mała, uwielbiałam “Gwiezdne Wojny”, a Luke Skywalker był moim idolem – mówi Zofia Stanecka. Tę część sagi, w której Luke pobiera nauki u Mistrza Yody dobrze zna każdy miłośnik “Star Wars”. Zofia Stanecka opisała ją dla nowego pokolenia fanów, którzy na pewno z przyjemnością sięgną po tę książkę, by samodzielnie czytać o ulubionych bohaterach znanych z ekranu. Ilustracje o komiksowym charakterze świetnie uzupełniają tekst.

c

tekst: Elżbieta Manthey

źródło i foto: Wydawnictwo Egmont