E(x)plory – konkurs dla młodych naukowców

E(x)plory, flagowe przedsięwzięcie Fundacji Zaawansowanych Technologii, jest programem, dzięki któremu młody człowiek z zacięciem naukowym ma szansę rozwinąć swoją pasję, ale też nabrać pewności siebie, nauczyć się prezentować swój projekt i własną osobę, porównać się z rówieśnikami oraz zdobyć fundusze na rozwój swoich naukowych zainteresowań.

Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 20 lat, a więc uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych a nawet studentów pierwszego roku. To spory przedział, ale młodsi uczestnicy nie powinni się obawiać konfrontacji z bardziej zaawansowanymi wiekowo i naukowo kolegami. Prac konkursowych nie porównuje się między sobą, podstawowym kryterium oceny jest pasja, zaangażowanie, wysiłek i ciekawość eksploracji danej dziedziny. Projekty mogą dotyczyć dowolnej dziedziny nauki. Mogą to być zarówno prace z dziedziny IT czy nauk ścisłych jak i badania historyczne czy socjologiczne. Najważniejsze, żeby praca miała charakter badawczy, czyli młody naukowiec musi przedstawić pewną tezę popartą wynikami badań. Chodzi o dokonanie jakiegoś odkrycia lub rozwinięcie tematu badanego wcześniej przez innych.

E(x)ploryBrzmi to wszystko bardzo poważnie, ale jeszcze raz podkreślę, że młodzi ludzie powinni przełamać ewentualną nieśmiałość i brak wiary w siebie. W konkursie nie chodzi o rywalizację, jest on raczej rodzajem inkubatora dla młodego człowieka, w którym rodzi się naukowa pasja. Jury nie ma na celu krytykować, ale wspierać, zachęcać i motywować do dalszej pracy.

Konkurs przebiega trójetapowo. Pierwszym etapem jest rekrutacja. W październiku rozpoczął się nabór do przyszłorocznej edycji programu, który potrwa do końca stycznia. Uczestnicy mogą startować samodzielnie lub w zespole. Trzeba znaleźć opiekuna naukowego (np. nauczyciel w szkole) i przeprowadzić badania. Ważne, by sprawdzić wymagania formalne. W konkursie nie mogą wystartować projekty, które zanieczyszczają środowisko, w których przeprowadza się eksperymenty na zwierzętach czy które dotyczą dziedzin związanych z militariami. Praktyka poprzednich edycji konkursu pokazuje, że większość prac bez problemu kwalifikuje się do dalszych etapów, odpadają przede wszystkim te, które nie spełniły wymogów formalnych.

Wiosną 2017 nastąpi etap regionalny. Wtedy młodzi naukowcy zaprezentują wyniki swoich badań na Regionalnych Festiwalach Naukowych E(x)plory, które odbywają się w różnych miastach Polski. Spośród prezentowanych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu – finału.

Finał konkursu odbywa się jesienią w ramach organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii wydarzenia – Gdynia E(x)plory Week. Przyznawane są nagrody główne (I – 10 000zł, II – 7 500 zł, III – 5 000zł) oraz wyróżnienia w postaci wyjazdów na najbardziej prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe dla młodzieży między innymi do USA, Rumunii, Holandii i Belgii. Ponadto wręczane są bardzo cenne i atrakcyjne nagrody dodatkowe ufundowane przez partnerów projektu: staże i stypendia naukowe, bony edukacyjne, wyjazdy oraz programy mentorskie.

Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w konkursie E(x)plory oraz innych aspektów działalności Fundacji Zaawansowanych Technologii znajdują się TUTAJ.

Autor: Wojciech Musiał

Zdjęcia: E(x)plory

Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *