Eudec17 PL – zjazd i festiwal edukacji demokratycznej

To, że edukacja wymaga zmiany stało się już truizmem. Nowych ścieżek edukacyjnych szuka coraz więcej osób nie tylko w Polsce. Jedną z rozwijających się alternatyw są szkoły demokratyczne. Edukacja demokratyczna zbudowana jest na szacunku dla każdego człowieka – niezależnie od jego wieku. Szacunek dla dziecka, szacunek dla dorosłego – to filary szkół demokratycznych. Tu dziecko jest podmiotem edukacji, a nie „przedmiotem edukacyjnej obróbki”. Już niedługo w Świętochowie niedaleko Warszawy odbędzie się kilkudniowy zjazd i festiwal edukacji demokratycznej Eudec17PL.

Eudec17PL – co to znaczy?

Eudec to European Democratic Education Community – organizacja non-profit, promująca edukację demokratyczną oraz nazwa dorocznej konferencji i zjazdu jej członków osób prywatnych, instytucji oraz szkół z całej Europy z wieloletnim doświadczeniem w edukacji demokratycznej. Międzynarodowe spotkania zwolenników edukacji demokratycznej gromadzą mówców z całego świata, pedagogów, rodziców i dzieci, osoby zainteresowane zmianą w edukacji.

Podczas konferencji Idec&Eudec w 2016 roku w Finlandii powstał pomysł organizowania lokalnych, krajowych konferencji. Eudec17PL to zjazd polskiego środowiska edukacji demokratycznej, choć spodziewani są także goście zagraniczni.

Eudec17PL – co się będzie działo?

Na konferencję złożą się dwa wydarzenia: zjazd polskich społeczności szkół demokratycznych (25-27 maja 2017) oraz jednodniowy otwarty dla publiczności Festiwal “Inspire the Future”, przybliżający tę ideę osobom zainteresowanym (28 maja 2017). Wydarzenie odbędzie się w Świętochowie (okolice Warszawy) w “Wiosce Bullerbyn”.

25 – 28 maja – Zjazd Polskich Społeczności Szkół Demokratycznych

Dzięki formule otwartych warsztatów (Open Space), stanowi platformę wymianę myśli, wiedzy i doświadczeń pomiędzy działającymi społecznościami szkół demokratycznych. To otwarte warsztaty, spotkania i dyskusje, spontaniczne koncerty, zabawa i rekreacja.

28 maja – FESTIVAL INSPIRE THE FUTURE

To festiwal dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych edukacją demokratyczną w formie ekologicznego pikniku rodzinnego połączonego z formułą otwartych warsztatów oraz z wykładami, dyskusjami, pokazami filmów, prezentacjami, zabawami… Uczestnicy będą mogli również spotkać światowych liderów edukacji demokratycznej.

Swój przyjazd i wsparcie zapowiedzieli:

Peter Hartkamp – członek zarządu EUDEC, wieloletni lider i praktyk edukacji demokratycznej w Holandii, podczas Eudec17PL odbędzie się polska premiera jego książki „Ponad edukacją przymusową” wydawnictwa Element

Yaacov Hecht – psycholog, założyciel i inicjator IDEC, 30 lat temu założył pierwszą szkołę demokratyczną w Izraelu, dzięki jego staraniom w Izraelu funkcjonuje obecnie sieć publicznych szkół demokratycznych z jedyną na świecie publiczną szkołą Sudbury; działa również aktywnie jako doradca kolejnych ministrów edukacji w Izraelu, odgrywając niebagatelną rolę w zmianie izraelskiego systemu edukacji.

MIEJSCE

Świętochów, położony 40 km na południe od Warszawy, to niewielka wieś otoczona lasami, gdzie znajduje się Niepubliczna Placówka Oświatowo Wychowawcza Wioska Bullerbyn. Tam realizowane są projekty wpisujące się w misję Fundacji Bullerbyn. W trakcie roku szkolnego spędza tu czas społeczność Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn, a w czasie wakacji setki dzieci korzystają z jednej z niewielu w Polsce przestrzeni społecznej, gdzie podstawową wartością jest szacunek dla dziecięcej autonomii i prawa do swobodnej zabawy. Mieści się tu również siedziba Fundacji Stacja Badawcza, która również aktywnie włączyła się w realizację zjazdu i festiwalu.

ORGANIZATOR: Fundacja Bullerbyn na Rzecz Wspólnoty Dzieci i Dorosłych

Eudec17PL honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka

Juniorowo jest patronem medialnym Eudec17PL

Bądź kim chcesz – edukacja demokratyczna w Polsce

c

źródło: materiały Organizatora

 

Eudec17 PL – zjazd i festiwal edukacji demokratycznej
4.75 (95%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *