Dzieci na polskich uniwersytetach – to już 10 lat!

Czy uniwersytet to miejsce odpowiednie dla dzieci? Czy kilkulatki mogą zrozumieć tajniki anatomii, badać istotę czarnych dziur i zrozumieć zasady mechaniki? Rektorzy największych polskich uczelni wezmą udział w dyskusji o znaczeniu Uniwersytetu Dzieci w obszarze popularyzacji nauki.

Rokrocznie prawie 8 tys. dzieci w wieku 6-16 lat korzysta z zajęć organizowanych przez Fundację Uniwersytet Dzieci w czterech ośrodkach akademickich w Polsce. Zgodnie z misją Fundacji, zajęcia rozbudzają dziecięcą ciekawość, pozwalają dzieciom zrozumieć otaczający świat i uczą, jak w nim działać. W ciągu 10 lat działalności Fundacja wypracowała wysoki standard pracy z dziećmi, dopasowując poziom zajęć na uczelniach do możliwości poznawczych nawet sześciolatków. Opinie dzieci i rodziców są entuzjastyczne.

Na Uniwersytecie Dzieci najbardziej podoba mi się to, że można wybrać kierunek, który cię interesuje i zdobywać wiedzę, której nie zyskam w szkole – mówi 12-letni Mikołaj, od kilku lat student Uniwersytetu Dzieci.

Ciekawość jest motorem rozwoju nauki. Dzieci są naturalnie ciekawe świata i tego, co je otacza. Sukces Fundacji polega na tym, że wykorzystuje tę naturalną ciekawość i umożliwia dzieciom kontakt z prawdziwą nauką, uprawianą w laboratoriach, na warsztatach prowadzonych przez uznanych akademików z wieloma sukcesami naukowymi. Wbrew stereotypom – naukowcy potrafią przekazywać swoją wiedzę w sposób przystępny.

Po 10 latach działalności Fundacja postanawia odwrócić pytanie o korzyści. Dzieci na zajęciach akademickich pogłębiają wiedzę, rozbudzają swoją ciekawość. Co natomiast naukowcom daje kontakt z dziećmi? Czy jest to wyzwanie? Inspiracja? Satysfakcja? Czym jest dla uczelni wyższych obecność dzieci na zajęciach? 10 lat działalności Fundacji jest świetną okazją do tego, aby wspólnie z kluczowymi partnerami akademickimi zastanowić się nad tym, po co uniwersytetom dzieci – mówi Anna Grąbczewska, Prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci.

27 maja 2017 r. w ramach uroczystości Jubileuszu 10-lecia Fundacja Uniwersytet Dzieci  zaprasza na panel ekspercki poświęcony tematowi Czy Uniwersytet Dzieci komunikuje naukę, edukuje, czy rekrutuje przyszłych studentów i naukowców? W uroczystości weźmie  udział Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, a także rektorzy uczelni wyższych współpracujących z Uniwersytetem Dzieci  – JM prof. dr hab. Marcin Pałys, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, JM prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, prof. Jolanta Choińska-Mika prorektor UW, prof. Jerzy Andrzej Przyborowski, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  oraz Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik – Robert Firmhofer. Dyskusję poprzedzi wykład Karoline Iber – Sekretarz Generalnej Europejskiej Sieci Uniwersytetów Dziecięcych z Wiednia, która od kilkunastu lat bada to, jak dzieci zmieniają uniwersytet i sposób myślenia o komunikowaniu nauki.

Uroczystość będzie połączona z wręczeniem nagród Fundacji Uniwersytet Dzieci  najlepszym Wykładowcom Roku za zajęcia w roku akademickim 2016/2017. Jest to wyjątkowa, bo przyznawana przez dzieci, nagroda za najciekawszy wykład i warsztaty w mijającym roku akademickim. Nagrody otrzymają naukowcy z całej Polski!

Uroczystość zakończy się otwartym wykładem dla dzieciCzy można prowadzić wykopaliska na niebie? – który specjalnie na tę okazję wygłosi dr Tomasz Rożek. Wykład jest otwarty dla wszystkich chętnych, obowiązują jednak zapisy: http://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/jubileusz-wyklad/

Więcej szczegółów o tym wydarzeniu: http://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/jubileusz/

Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *