Czy pamiętacie słynny telefon-homar Salvadora Dalego? No to wyobraźcie sobie teraz, że odwiedzacie wystawę dzieł tego zwariowanego twórcy. Podchodzicie do wspomnianego telefonu i wtedy nagle odzywa się dzwonek. Ten dzwonek. Rozglądając się niepewnie podnosicie słuchawkę i ostrożnie przykładacie ją do ucha. Po drugiej stronie odzywa się głos. Ten głos. Tak, rozmawiacie z samym Salvadorem Dalim!

250px-Lobster_telephoneTaka przygoda spotkała Gabrysię Bzik i Nilsona Makówkę, dwoje rezolutnych dziesięciolatków, bohaterów serii książek Rafała Witka. Gabrysia jest zdolna, ale niepokorna. A może właśnie dlatego niepokorna, że zdolna? Bystra, spostrzegawcza i inteligentna, potrafi obserwować i wyciągać wnioski, a takie umiejętności często czynią nas właśnie niepokornymi, czyż nie?

Nilson to typ aspołecznego mózgowca rozmiłowanego w regulaminach. Chłopiec nie do końca rozumie, o co chodzi z tymi wszystkimi międzyludzkimi relacjami, a przepisy stanowią dla niego rodzaj protezy umożliwiającej funkcjonowanie pośród ludzi. Gdy ktoś je łamie, w głowie Nilsona eksploduje alarm. Jednak jego wiedza bywa nieoceniona. Wynikiem rozmowy z Dalim jest informacja o pewnej tubie zakopanej na Wyspie Łabędziej w Paryżu. Tylko jak dwoje dziesięciolatków, nawet najbardziej rezolutnych na świecie, ma zorganizować wycieczkę do stolicy Francji!?qqq

„Autograf za milion dolarów”, podobnie jak pozostałe książki z serii „Bzik i Makówka przedstawiają”, to bardzo zgrabne połączenie atrakcyjnej, zabawnej formy z całkiem poważną treścią. Autorowi udaje się przemycić informacje o historii sztuki (i to nie tylko o Dalim i surrealizmie), o Francji, Paryżu i tamtejszych obyczajach. Rafał Witek opowiada swoim młodym czytelnikom o tym, jak ważna jest pasja odkrywania świata. Że w życiu przydaje się odwaga i otwarty umysł, samodzielność i przedsiębiorczość. Oraz, że żyjemy nie tylko dla siebie samych, ale również po to, by pomagać innym. O tym wszystkim autor pisze lekko, zabawnie i (to bardzo ważne) bez dydaktycznego smrodku.

Współautorką serii jest Magda Wosik, która zilustrowała opowieści zabawnymi, pogodnymi i pobudzającymi wyobraźnię, czarno-białymi rysunkami.

„Autograf za milion dolarów” ukazał się także jako audiobook. W interpretacji Joanny Pach-Żbikowskiej dostajemy żywo opowiedzianą historię, w której akcja zmienia się jak w kalejdoskopie. Lektorka znakomicie buduje napięcie, świetnie moduluje głos wcielając się w kolejne postaci, krótko mówiąc słucha się jej z prawdziwą przyjemnością.

Audiobook znajdziecie na Audiobook.pl

strefa-plyt-logo-14583016571

 

Autor: Wojciech Musiał

bzik

c

Bzik i Makówka przedstawiają: Autograf za milion dolarów

Autor: Rafał Witek

Ilustracje: Magda Wosik

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

c

zdjęcia: Nasza Księgarnia, Wikipedia, archiwum autora