6 pomysłów na zimowy weekend z Juniorem

snow-man-590386_1280

Zimą szybko robi się ciemno, jest zimno i tak dalej… Miłośnicy wypoczynku pod ciepłym kocem z pewnością znajdą kilka argumentów, by umościć sobie miękkie gniazdko na kanapie. My dostrzegamy w zimie fantastyczne możliwości rodzinnego spędzenia czasu – z dobrym humorem i aktywnością ciała i/lub umysłu. Oto kilka pomysłów na każdą pogodę zarówno dla amatorów rześkiego tlenu, jak i dla tych, którzy od wietrzenia się na mrozie wolą rozrywki pod dachem. Mamy też coś dla tych, którzy w ogóle nie mają ochoty wystawiać nosa za próg.

c

Na świeżym powietrzu

Lodowisko

Jazdy na łyżwach i na rowerze podobno się nie zapomina, więc nawet jeśli nie byliście na lodzie przez ostatnie 10 czy 30 lat, niech to nie będzie wymówką. 12476247_1223004434378213_638625604_nW wielu miastach i mniejszych miejscowościach organizowane są lodowiska dostępne od rana do wieczora. Często na miejscu można wypożyczyć łyżwy i jeździki do nauki jazdy dla dzieci. Rodzinne łyżwowanie dostarcza mnóstwo przyjemności zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sprawdziliśmy! Endorfiny aż uszami kipią, a chłodne powietrze ożywia ciało i umysł lepiej niż RedBull. Poprawia się kondycja oraz rodzinne relacje, dzieci są podwójnie szczęśliwe – raz, że są w ruchu, a dwa, że spędzają czas z rodzicami na WSPÓLNEJ aktywności.

Królewski Ogród Światła w Wilanowie i inne światełka

Do 15 marca w ogrodach Pałacu w Wilanowie można podziwiać spektakularne dekoracje świetlne. Ekspozycja otwarta jest codziennie, a w weekendy można zobaczyć również niezwykłe pokazy iluminacji. Tysiące kolorowych światełek tworzą bajeczne figury i kompozycje. Można pospacerować po świetlnym Magicznym Ogrodzie Króla, obejrzeć pokaz świateł i muzyki w Ogrodzie Wyobraźni lub wsiąść do świetlistej królewskiej karocy na Złotym Dziedzińcu.

magiczny_ogrod_krola_3_marcin_mastykarz

Wilanów to nie jedyne miejsce, w którym można podziwiać świetlne dekoracje. Ulice, rynki, place wielu miast w Polsce udekorowane są fantazyjnymi figurami skrzącymi się światełkami, które cieszą oczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Zachęcamy więc do zimowego spaceru po zmroku ulicami miasta.

Pod dachem

Lego na stadionach w Warszawie i Wrocławiu

Dwie gigantyczne wystawy konstrukcji z klocków Lego – na Stadionie Narodowym w Warszawie (do 11 marca) i na stadionie Wrocław (do 7 lutego).

Na Stadionie Narodowym w Warszawie 3 tysiące metrów kwadratowych ekspozycji mieści zupełnie nowe eksponaty, niektóre ogromne i zapierające dech w piersiach. Jest tu np. Air Force One – największy na świecie klockowy model prezydenckiego samolotu, ale też największy samolot, jaki kiedykolwiek zbudowano z Lego. Idąc dalej tropem gigantów mamy figurę największego człowieka na świecie – Roberta Wadlowa mierzącego 272 cm – wykonaną w skali 1:1. Jest świat Star Wars z imponującym gwiezdnym niszczycielem, Tolkienowska Samotna Góra – Erebor zbudowana z ponad 120 tysięcy klocków, interaktywna mapa Europy, są repliki znanych obiektów architektonicznych, zbudowane z klocków sceny historyczne, ale też te ze świata literackiej fikcji. We Wrocławiu obejrzeć można między innymi 11 metrowy model Titanica zbudowany z 500 tysięcy klocków, japońską wioskę, scenę obrazującą stan wojenny w Polsce, obiekty architektury z całego świata. Star Wars oczywiście też.

W obu miastach przygotowano również strefy zabawy, gdzie można budować i bawić się klockami.

Jeśli chcecie uniknąć stania w kolejce do kasy, kupcie bilety on-line. Wszystkie informacje znajdziecie na www.wystawaklockow.pl.

c

c

Centra nauki, czyli naukowe place zabaw

W KRAINIE SUCHEGO LODU (1)Kopernik w Warszawie, Experyment w Gdyni (pisaliśmy o nim TUTAJ), Hewelianum w Gdańsku, Młyn Wiedzy w Toruniu i pewnie jeszcze kilka, o których dopiero się dowiemy (redakcja Juniorowa to organizm uczący się, a nie wszechwiedzący 🙂 ) – miejsca, gdzie nauka i zabawa tworzą jeden fascynujący świat, w którym świetnie bawi się i Junior i jego rodzice, ciotki, dziadkowie… Jeśli wybierzecie się do któregoś z centrów nauki, zarezerwujcie sobie dużo czasu, żeby swobodnie cieszyć się majstrowaniem przy eksponatach i odkrywaniem rzeczywistości w jej niezwykle fascynującej odsłonie. Możecie również skorzystać z warsztatów, które często organizowane są w weekendy. Np. gdyński Experyment zaprasza 16 i 17 stycznia na rodzinne zajęcia pt. W krainie suchego lodu, a 21 i 22 stycznia na warsztaty plastyczne z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

A jeśli zostajecie w domu

3878172196_f09c08b035_z

Grajcie w planszówki

W gry planszowe można grać całą rodziną. Jest wiele takich, które pojmie dziecko, a dorosłego nie znudzą. Wywołują salwy spontanicznego śmiechu, rozwijają wiele umiejętności (matematycznych, strategicznego i logicznego myślenia, sprawność dłoni i inne), a przede wszystkim są okazją do zrobienia czegoś wspólnie, rodzinnie. Gorąco polecamy Wam Jengę, Dobble, Rummikub i inne. Nasze recenzje gier znajdziecie w dziale Czas wolny – Gry.

Czytanie na głos – dobre w każdym wieku

To nieprawda, że starsze dzieci nie lubią lub nie potrzebują czytania na głos. Nam się tylko tak wydaje. Jeśli zaproponujemy ośmio- czy dziesięciolatkowi wspólną głośną lekturę, wielu przyjmie tę propozycję z radością. Być może odkryjecie też, że czytanie na głos dzieciom jest też dużą przyjemnością dla dorosłego. Może odkryjecie w sobie aktorski talent?… A może namówicie Juniora na czytanie na zmianę i posłuchacie jego interpretacji fragmentu książki?

15219352255_3e2447d9f9_kCzytanie na głos tworzy wspólnotę przeżycia, daje bliskość, intymność bycia razem. To jest wartość nie tylko dla dziecka, ale też dla rodziców. Dzieci uwielbiają czytanie na głos, nawet kiedy już same potrafią sprawnie czytać – mówi psycholog Justyna Święcicka w rozmowie pt. „Dlaczego czytanie jest ważne dla dzieci”. Tymczasem badania pokazują, że choć dzieciom do 5 roku życia czyta głośno ponad połowa rodziców (54%), to już tylko 38% rodziców czyta dzieciom 6-8 letnim, a 9-11 letnim zaledwie 17%. Dzieci natomiast stanowczo deklarują, że chciałyby, aby zwyczaj wspólnego czytania na głos trwał w ich domach dłużej – takie marzenie ma 40% dzieci w wieku 6-11 lat. (Więcej o badaniach upodobań czytelniczych dzieci w artykule „Dzieci chcą czytać papierowe książki”).

Lektury do wspólnego (i indywidualnego oczywiście też) czytania polecamy w dziale Czas wolny – Książki.

c

To tylko kilka propozycji na zimowy weekend, czy ferie. Pomysłów i możliwości jest znacznie więcej. A my z radością będziemy dostarczać Wam kolejnych inspiracji. Czytajcie Juniorowo!

c

autorka: Elżbieta Manthey

foto: Pixabay (CC0), archiwum autorki, Marcin Mastykarz, Dimitris Kilymis (CC-BY-NC-SA), David D (CC-BY)
6 pomysłów na zimowy weekend z Juniorem
5 (100%) 3 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *