24. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku przez Fundację „Książka dla Dziecka” i redakcję czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu.

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą „Opolanka”, gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

„Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiliśmy – pragnąc, by nazwiska najlepszych współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci znane były wszystkim i aby nie ginęły w zapomnieniu wśród stosów kolorowych „disnejek” – Joanna Papuzińska.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego przebiega pod hasłem „Słowo – obraz – gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”, które jest tytułem pracy wielkiego polskiego badacza literatury dla dzieci i młodzieży – Jerzego Cieślikowskiego.

Poprzez przywołanie tego hasła organizatorzy pragną przypomnieć wielkie dziedzictwo naukowe Cieślikowskiego, a także w ramach działań podejmowanych w Nagrodzie, wcielić je w życie. „Słowo – obraz – gest” to także syntetyczny opis najlepszych właściwości literatury dla dzieci i młodzieży. Zgodnie ze słowami Cieślikowskiego: „[…] to, co nazwano literaturą, było od początku działaniem tak bardzo otwartym na znaki gestu i obrazu, że za cechę naturalną, morfologiczną literatury uważać należy jej intersemiotyczność”.

Opierając się na przywołanych haśle przygotowano cały cykl działań związanych z promocją najlepszej polskiej literatury dla dzieci. Najważniejszą częścią projektu jest oczywiście wyłonienie tytułów nagrodzonych książek (zgodnie z tradycją Nagrody przyznawana jest jedna nagroda główna i dwa wyróżnienia). Decyzją jury złożonego z najwybitniejszych polskich znawców i badaczy literatury dla dzieci, z 79 nadesłanych w tym roku książek, wyłoniono 10 tytułów:

„Lawendowa czarownica”, Katarzyna Borys, wyd. Akapit Press,
„Dziewczynka ze srebrnym zębem”, Andrzej Marek Grabowski, wyd. Media Rodzina,
„Haczyk”, Emilia Kiereś, wyd. Akapit Press,
„Amelia i Kuba.
Stuoki potwór”, Rafał Kosik, wyd. Powergraph,
„Zawiła historia niesfornego Kacperka”, Katarzyna Michalec, wyd. Adamada,
„Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”, Kasia Nawratek, wyd. Ezop,
„Koniec świata nr 13”, Katarzyna Ryrych, wyd. Literatura,
„Teatr niewidzialnych dzieci”, Marcin Szczygielski, wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik,
„Ala Baba i dwóch rozbójników”, Joanna Wachowiak, wyd. BIS,
„Chłopiec z Lampedusy”, Rafał Witek, wyd. Literatura.

Tym samym mogło się rozpocząć głosowanie w Nagrodzie Czytelników. Na ostateczny wynik Nagrody Czytelników wpływ będą mieć głosy oddane przez uczniów szkół podstawowych z Oświęcimia oraz szkół im. Kornela Makuszyńskiego, które zdecydowały się na współpracę z Biblioteką, a także głosy wszystkich czytelników oddane za pomocą formularza internetowego i specjalnej tablicy w Bibliotece.

Ogłoszenie zwycięskich tytułów wyłonionych przez jury badaczy, jak i czytelników nastąpi 29 września, o godz. 11:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu podczas uroczystej gali. Gala wręczenia nagrody będzie zwieńczeniem trzydniowego (27-29 września) Święta Książki Dziecięcej, w ramach którego odbędą się: spotkania z autorami i ilustratorami, zajęcia plastyczne oraz zajęcia łączące zabawę z literaturą i nowoczesne technologie, projekcje filmowych adaptacji dzieł Kornela Makuszyńskiego (w Kinie Planet Cinema) oraz kiermasz najlepszych książek dla dzieci. Szczegółowy harmonogram spotkań oraz warunki zapisu dostępny będzie na stronie internetowej Biblioteki oraz na plakatach.

W ramach dotychczasowych działań związanych z Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego obyły się dwa webinaria (nagrania dostępne na bibliotecznym kanale na youtube), a także cykl wakacyjnych spotkań dla dzieci poświęcony literaturze, historii i działaniom teatralnym.

Przed nami mobilna gra miejska, do której już ruszyły zapisy (oparta na książce Grażyny Bąkiewicz „Mieszko, ty wikingu”) oraz literacki piknik, który odbędzie się 24 sierpnia (szczegóły na plakatach i na stronie internetowej Biblioteki). A późną jesienią zaplanowane są jeszcze kolejne webinaria, podczas których skupimy się na historii obecnej we współczesnej literaturze dla dzieci.

Więcej informacji na stronie mbp-oswiecim.pl

mat.prasowe organizatora

24. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego
5 (100%) 3 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *